Bonsai na prezent

Podarowany w prezencie, gwarantuje, że osoba poczuje się niezwykle wyjątkowo. Planując zakup warto zastanowić się jaki gatunek drzewka wybrać aby osoby mogły się nim cieszyć przez długie lata. Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek. Jednym z podstawowych błędów jest zakup najtańszych drzewek z marketów budowlanych typu Castorama, Obi . Niestety drzewka te są naszpikowane chemią ,często posiadają mocno rozwinięte choroby. Drzewka takie natychmiast po zakupie marnieją i przeżywają zaledwie kilka miesięcy. Drzewko bonsai kupujmy wyłącznie u doświadczonych sprzedawców specjalizujących się w tej dziedzinie. To gwarantuje, że podarowane przez nas drzewko sprawi olbrzymią radość przez długie lata. Najlepiej zdecydować się na starszy okaz , o większych rozmiarach i rozwiniętym systemie korzeniowym. Dając w prezencie takie drzewko mamy pewność że przekazujemy roślinę silną i odporną na choroby. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pomogą w wyborze właściwego drzewka..

1.Doświadczenie w hodowli roślin

Jeśli osoba nie posiada żadnego doświadczenia w hodowli roślin, należy zdecydować się na zakup gatunku najprostsze w uprawie. Są to gatunki z którymi poradzi sobie każda osoba początkująca i pozwolą rozwinąć w sobie pasję do sztuki bonsai. Zobacz najczęściej wybierane gatunki:

Jeśli osoba posiada już doświadczenie w hodowli roślin i ma wypracowany nawyk pielęgnacji i regularnego podlewania, to możemy pokusić się o podarowanie drzewka z gatunku bardziej wymagających. Właściciele zwierzątek domowych również powinny poradzić sobie z hodowlą bonsai, jakkolwiek wybierajmy dla nich gatunki dla początkujących. Pamiętajmy o zasadzie im starsze drzewko tym silniejsze i lepiej poradzi sobie z ewentualnymi zaniedbaniami ze strony niedoświadczonego właściciela. Poniżej najczęściej wybierane gatunki :

2. Styl życia

Dla osób prowadzących aktywny tryb życia, często podróżujących służbowo najlepszym prezentem będzie podarowanie gatunków które radzą sobie z nieregularną pielęgnacją i podlewaniem , pod warunkiem że drzewko na czas nieobecności właściciela pozostanie w miejscu zacienionym. Poniżej najczęściej wybierane gatunki:

Dla osób funkcjonujący stacjonarnie nie ma przeciwwskazań do ofiarowania gatunków wymagając stale wilgotnego podłoża:

Drzewka bonsai do jasnych, słonecznych pomieszczeń:

W domach nasłonecznionych z dużymi oknami do wnętrz dostaje się duża ilość słońca. Okna skierowane na południe zapewniają w pomieszczeniu dużo ciepła , tzw. efekt szklarniowy. Ściany wystawione na południe akumulują dużo ciepła oddając je w czasie nocy do wnętrza. Większość gatunków drzewek będzie się bardzo dobrze czuła w takich warunkach. Pamiętajmy jednak aby na takich oknach nie umieszczać drzewka w bezpośredniej styczności z szybą. W tak ostrym słońcu jak w południowym oknie ,szyba która działa jak soczewka może dotkliwie poparzyć liście naszego cennego okazu i już po parunastu minutach korona drzewka po stronie nasłonecznienia będzie oznaczała się popalonymi liśćmi. Szczególnie szkodliwe jest też stawianie blisko szyby roślin ze względu na zbyt duże różnice temperatur w dzień i w nocy. Temperatura w dzień jest bardzo wysoka ,a w nocy przy szybie drastycznie spada. Drzewko doznaje szoku z powodu zbyt dużej amplitudy temperatur. Ciągle wahania temperatur mogą być zabójcze dla gatunków subtropikalnych i tropikalnych. Najlepiej jest umieścić drzewka w niewielkiej odległości od okna najlepiej na podwyższeniu.
Gatunki rekomendowane do jasnych pomieszczeń:

Drzewka bonsai do pomieszczeń o umiarkowanym zacienieniu:

Pokoje od północy i wschodu i zachodu mogą mieć niedostatek światła , dlatego drzewka bonsai muszą być szczególnie dobrane i obserwowane. Ustawienie rośliny na parapecie bardzo blisko okna powinno im jednak wystarczyć. Dobrym rozwiazaniem może być zainstalowanie dodatkowego źródła światła w postaci żarówek florystycznych lub energooszczędnych. Umieśćmy w razie niedostatku takie dodatkowe źródło tylko jeżeli faktycznie roślina drastycznie marnieje i nie mamy szansy na zmianę innego miejsca. Stosujmy jeśli jest to możliwe kilka punktów o mocy od 30-60W w odległości przynajmniej 30 cm od liści. Doświetlanie stosujemy tylko do 7-10 godz dziennie. Przy dodatkowym naświetlaniu trzeba bardzo zwracać uwagę na wilgotność podłoża. Przy sztucznym świetle często żarówka daje również lekkie ciepło,roślina wymaga wtedy dodatkowego zraszania i podlewania.
Gatunki rekomendowane do umiarkowanie zacienionych pomieszczeń:

Drzewka bonsai do słonecznych ogrodów:

W środku lata ogrody bardzo nasłonecznione dają wiele radości ale dla drzewek bonsai w donicach stwarzają bardzo duże zagrożenie .Mimo że światło słoneczne jest dla nich niezbędne to bezpośrednie, popołudniowe słońce dotkliwie parzy liście i niebezpiecznie nagrzewa donice parząc korzenie wewnątrz. Drzewkom bonsai musimy zapewnić dodatkowe zacienienie i nawodnienie. Warto zrobić specjalną altankę lub pergolę i przefiltrować tak bezpośrednie promienie. Świetnym patentem są daszki lub żagle ocieniające które są praktyczne i tanie w realizacji. Gatunki bonsai rekomendowane do jasnego ogrodu:

Drzewka bonsai do zacienionych ogrodów:

Według wielu opinii zacienione ogrody są najlepsze do hodowli bonsai. Drzewko zacienione przez konary dużych drzew czy światło odbite od dużych płaszczyzn jest bardzo delikatne i wystarczające nawet dla gatunków światłolubnych. Zwróćmy uwagę że drzewka bonsai w donicach hodowane w ogrodach są wrażliwe na przymrozki i przemarzają w naszym klimacie. Przeanalizujmy możliwości przezimowania ich w pomieszczeniach z obniżoną temperaturą ale z dostępem do światła. Pamiętajmy o ich podlewaniu i doglądaniu ich zdrowia w okresie spoczynku zimowego.Gatunki rekomendowane do zacienionych ogrodów:

Okazje przy których wybieracie bonsai na prezent:

 • Dzień Mamy,
 • Dzień Taty,
 • Dzień Dziadka,
 • Dzień Babci,
 • Dzień Kobiet
 • Walentynki ,
 • Urodziny,
 • Imieniny
 • Prezent z okazji ślubu: dla młodej pary lub rodziców Państwa młodych ,
 • Rocznica ślubu Prezent Mikołajkowy,
 • Prezent pod choinkę
 • Prezent dla Lekarza,
 • Prawnika,
 • Urzędnika,
 • Nauczyciela,
 • Bankowca
 • Prezent dla Pracowników firmy
 • Parapetówka