Fikus Retusa

Stanowisko: Twoje drzewko bonsai ustaw na stanowisku słonecznym ale nie w pełnym słońcu lub delikatnie zacienionym miejscu. Chroń przed przeciągami i zimnem, także podczas transportu. Pamiętaj że po zakupie w ciągu 2/3 tygodni roślinka może stracić część liści. To normalne , drzewka bonsai są bardzo wrażliwe na zmiany i przenoszenie, dla tego ustaw roślinę w nowym miejscu nie obracaj doniczki i podlewaj normalnie, roślinka zaadaptuje się do nowych warunków i wypuści nowe liście.

 

Nie stawiaj drzewka w pobliżu grzejników i elementów wytwarzających ciepło. Latem drzewko świetnie będzie się czuło na zewnątrz ale uważaj aby temperatura nie spadła poniżej 15 C.

 

 

 

Podlewanie: Podlewaj roślinę zanurzając doniczkę całkowicie w wodzie. Poczekaj aż woda wsiąknie w ziemię i odstaw tak aby reszta wody mogła obciec. Po kilku godzinach usuń zebrana wodę, która zebrała się na spodku. Przy bardzo dużych okazach takie namaczanie stosuj cyklicznie co około 10 dni .Fikus bardzo wrażliwy jest na ciagłe zalewanie, ziemia przed kolejnym podlewaniem musi być lekko sucha,lecz nie dopuszczaj do całkowitego przesuszenia rośliny . Nie przelewaj roślinki zbyt dużą ilością wody,spowoduje to zwiędnięcie. Twoje drzewko będzie Ci wdzięczne za zraszanie. Zraszaj odstaną wodą , na liściach łatwo powstają szpecące białe zacieki.

 

Nawożenie: Użyźniaj ziemię specjalna odżywką do bonsai, za pomocą płynnego nawozu latem co dwa tygodnie ,zimą co cztery tygodnie.

 

Przesadzanie: Zmieniamy doniczkę roślince gdy nie mieści się już w naczyniu, koniecznie wiosną do podłoża z ziemi akadama i kompostowej wymieszanej w stosunku 2:1, równocześnie delikatnie przycinamy korzenie.

 

Formowanie: Aby formować nasze drzewko musimy przycinać jego nowo wyrastające pędy. Nowym pędom pozwalamy przyrosnąć do dwóch lub czterech wezłów liściowych tak aby zwiększyć fotosyntezę potrzebną do zwiększenia grubości pnia i konarów,pozostawiamy na okres około 1 miesiąca ,a następnie przycinamy do jednego lub dwóch węzłów liściowych.