Jałowiec Chiński

Stanowisko: Idealnym miejscem dla twojego bonsai będzie miejsce widne, przejrzyste,słoneczne ale latem pół cieniste. Zadbaj aby w okresie zimowym twoja roślinka była przechowywana w chłodnym i widnym miejscu , a temperatura była w granicach 12- 18o C. Unikaj zimnych przeciągów i nagłych skoków temperatury, także podczas transportu. Pamiętaj, że po zakupie w ciągu 2/3 tygodni roślina przechodzi stres związany z transportem i aklimatyzacją , co może spowodować utratę część igieł. To normalne!

 

Drzewka bonsai są bardzo wrażliwe na zmiany związane z przenoszeniem, dla tego ustaw roślinę w nowym miejscu i pamiętaj aby nie obracać doniczki! Nie zapominaj również o podlewaniu a zaobserwujesz sukces w postaci nowych igieł. Nie umieszczaj rośliny blisko grzejników, kominków i elementów wytwarzających ciepło. Od końca kwietnia do początki października bonsai świetnie będzie się czuł na zewnątrz, lecz w miejscu pół cienistym . Uważaj jednak aby temperatura nie spadła poniżej 12 0C.

 

 

Podlewanie: Pamiętaj aby od wiosny do jesieni podlewać swoje bonsai obficie, np. przez zanurzanie doniczki całkowicie w miękkiej i odstanej wodzie. Odczekaj kilka minut aby woda wsiąkła w podłoże, a nadmiar wody wypłynął przez dolne otwory, następnie odstaw roślinkę na miejsce. Po kilku godzinach odlej wodę z podstawki. Przy bardzo dużych okazach takie namaczanie stosuj cyklicznie co około 10 dni Staraj się utrzymać ziemie stale wilgotną i nie dopuszczaj do przesuszenia podłoża. Zarówno nadmiar jak i niedobór wody może spowodować brązowienie igieł. Na powierzchni doniczki wysyp keramzyt lub korę w celu ograniczenia parowania wody z podłoża.

 

Nawożenie: Kondycje i wygląd roślinki poprawiaj stosując specjalną odzywkę do bonsai. Zabieg ten przeprowadzaj od III do X co 3-4 tygodni, następnie od XI do II co 6 tygodni.

 

Przesadzanie: Pamiętaj aby zabieg przesadzania wykonywać koniecznie wiosną co 2 do 5 lat. Stosuj podłoże z ziemi akadamy, torfu i piasku w stosunku 2:2:1. Aby roślina lepiej zaaklimatyzowała się w nowym podłożu należy przyciąć delikatnie korzenie.

 

Formowanie:Nadawanie kształtu jałowcowi jest bardzo proste, ale i długotrwałe. Nowym pędom pozwalamy przyrosnąć do 4-6 węzłów, a następnie przycinamy do 2 węzłów. Przy pomocy drutu z łatwością nadasz swojemu bonsai satysfakcjonujący cię kształt. Pamiętaj aby zabieg ten przeprowadzać delikatnie, tak aby nie uszkodzić kory drzewa. Po upływie 4 do 6 miesięcy należy usunąć druty.