Karmona Drobnolistna

                                                                                                                                                                                     

Stanowisko: Twoje drzewko bonsai ustaw na stanowisku słonecznym ale nie w pełnym słońcu lub delikatnie zacienionym miejscu. Roślina jest bardzo wrażliwa na mocne zmiany temperatur. Zwróć uwagę na ustalenie w pomieszczeniu stałej temperatury , nie dopuszczaj do dużych różnic temperatur między nocą a dniem. Roślinka przy zmianach traci liście , które przy zapewnieniu dobrych warunków cieplnych i nasłonecznienia bardzo szybko je odzyskuje. Ma tendencje do łapania mszyc. Proponujemy cyklicznie stosować oprysk przeciw tym insektom lub posiadaniu w gotowości takiego środka. Chroń przed przeciągami i zimnem, także podczas transportu. Pamiętaj że po zakupie w ciągu 2/3 tygodni roślinka może stracić część liści. To normalne ,drzewka bonsai są bardzo wrażliwe na zmiany i przenoszenie, dla tego ustaw roślinę w nowym miejscu nie obracaj doniczki i podlewaj normalnie,roślinka zaadaptuje się do nowych warunków i wypuści nowe liście. Nie stawiaj drzewka w pobliżu grzejników i elementów wytwarzających ciepło. Latem drzewko świetnie będzie się czuło na zewnątrz ale uważaj aby temperatura nie spadła poniżej 17C.

 

 

 

Podlewanie: Podlewaj roślinę zanurzając doniczkę całkowicie w wodzie. Poczekaj aż woda wsiąknie w ziemię i odstaw tak aby reszta wody mogła obciec. Po kilku godzinach usuń zebrana wodę, która zebrała się na spodku. Przy bardzo dużych okazach takie namaczanie stosuj cyklicznie co około 10 dni Staraj się utrzymywać ziemie stale wilgotną i nie dopuszczaj do przesuszenia ziemi. Nie przelewaj roślinki zbyt dużą ilością wody i nie przesuszaj spowoduje to zwiędnięcie liści .

 

Nawożenie: Użyźniaj ziemię specjalna odżywką do bonsai, za pomocą płynnego nawozu latem co dwa tygodnie, zimą co cztery tygodnie.

 

Przesadzanie: Zmieniamy doniczkę roślince co dwa lata ,koniecznie wiosną do podłoża z ziemi akadama i kompostowej, wymieszanej w stosunku 2:1, równocześnie delikatnie przycinamy korzenie.

 

Formowanie: Formowanie Karmony jest dość trudne. Przede wszystkim musimy przycinać jej nowo wyrastające pędy. Nowym pędom pozwalamy przyrosnąć do czterech lub sześciu węzłów i skracamy do dwóch lub jednego. Aby nadać formę trzeba poszczególne pędy drutować w okresie gdy zaczynają zmieniać zabarwienie z zielonych na brązowe. Po upływie czterech lub sześciu miesięcy usuwamy drut.