Klon Palmowy

Stanowisko: Ustaw swoje bonsai w miejscu zacisznym, a zarazem dobrze oświetlonym. Pamiętaj aby w okresie letnim nie stał w pełnym słońcu. Jeśli masz tendencje do zapominania o podlewaniu i utrzymaniu wilgotnej gleby ustaw swoje bonsai w lekkim półcieniu. Zadbaj aby w okresie zimowym twoja roślinka była przechowywana w chłodnym i widnym miejscu a temperatura była w granicach 8C. Chroń przed przeciągami zarówno letnimi, jak i zimowymi. Uważaj również podczas transportu. Pamiętaj, że po zakupie w ciągu 2/3 tygodni roślina przechodzi stres związany z transportem i aklimatyzacją . Może to spowodować utratęczęść liści. To normalne!

 

Drzewka bonsai są bardzo wrażliwe na zmiany związane z przenoszeniem, dla tego ustaw roślinę w nowym miejscu i pamiętaj aby nie obracać doniczki! Nie zapominaj również o regularnym podlewaniu,Nie umieszczaj rośliny blisko grzejników,kominków i elementów wytwarzających ciepło. Od początku czerwca do września bonsai świetnie będzie się czuł na zewnątrz, lecz w miejscu pół cienistym lub słonecznym. Uważaj jednak aby nie dopuścić do przemarzania bryły korzeniowej .

 

Podlewanie: Podlewaj roślinę zanurzając doniczkę całkowicie w miękkiej i odstanej wodzie. Odczekaj kilka minut aby woda wsiąkła w podłoże, następnie pozwól aby nadmiar wody wypłynął przez dolne otwory w doniczce i odstaw na miejsce. Po kilku godzinach odlej wodę z podstawki. Przy bardzo dużych okazach takie namaczanie stosuj cyklicznie co około 10 dni staraj się utrzymać ziemie stale wilgotną i nie dopuszczaj do przesuszenia podłoża. Zarówno nadmiar jak i niedobór wody może spowodować opadanie liści. Na powierzchni doniczki wysyp keramzyt lub korę w celu ograniczenia parowania wody z podłoża.

 

Nawożenie: Kondycje i wygląd roślinki poprawiaj stosując specjalna wieloskładnikową odzywką do bonsai. Zabieg ten przeprowadzaj latem do okresu zaczęcia przebarwiania liści na zimę co 4 tygodnie. Zimą nie nawozimy i podlewamy umiarkowanie . Dodatkowo gdy masz twardą wodę zastosuj dwa razy w roku nawóz zakwaszający podłoże.

 

Przesadzanie: Pamiętaj, że w miarę wzrostu rośliny co 2 -3 lata ,koniecznie wiosną należy zmieniać podłoże. Najlepsza będzie mieszanka ziemi liściastej, piasku, torfu i akadamy w stosunku 2:1:1:1. Aby roślina lepiej zaaklimatyzowała się w nowym podłożu należy przyciąć delikatnie korzenie.

 

Formowanie: Nadawanie kształtu u klona palmowego jest proste. Zabieg najlepiej wykonywać wiosną. Cięcie letnie może spowodować masowe powstawanie miotlastych pędów. Nowym pędom pozwalamy przyrosnąć do 6-8 węzłów, a następnie przycinamy do1 lub 2 węzłów. Przy pomocy drutu z łatwością nadasz swojemu bonsai satysfakcjonujący cię kształt. Pamiętaj aby zabieg ten przeprowadzać delikatnie, tak aby nie uszkodzić kory drzewa. Po upływie 4 do 6 miesięcy należy usunąć druty.