Ligustr Chiński

Stanowisko: Ustaw swoje drzewko w miejscu dobrze oświetlonym, jednak w okresie letnim unikaj pełnego słońca- ma wrażliwe liście. Zadbaj aby w okresie zimowym twoja roślinka była przechowywana w miejscu widnym, a temperatura była w granicach 17-22 o C. Chroń przed przeciągami i zimnem, także podczas transportu. Pamiętaj, że po zakupie w ciągu 2/3 tygodni roślina przechodzi stres związany z transportem i aklimatyzacją . Może to spowodować utratę część liści. To normalne!

 

 

Drzewka bonsai są bardzo wrażliwe na zmiany związane z przenoszeniem, dla tego ustaw roślinę w nowym miejscu i pamiętaj aby nie obracać doniczki! Nie zapominaj również o podlewaniu, a zaobserwujesz sukces w postaci nowych pędów i liści. Nie umieszczaj rośliny blisko grzejników, kominków i elementów wytwarzających ciepło. Od początku czerwca do września bonsai świetnię będzie się czuł na zewnątrz, lecz w miejscu pół cienistym . Uważaj jednak aby temperatura nie spadła poniżej 12 C.

 

Podlewanie: Twoje bonsai jest bardzo wrażliwe na brak wody! To oznacza, że należy utrzymywać stale wilgotne podłoże. Podlewaj roślinę przy małych egzemplarzach zanurzając doniczkę całkowicie w miękkiej i odstanej wodzie. Odczekaj kilka minut aby woda wsiąkła w podłoże a następnie zaczekaj aby nadmiar wody wypłynął przez dolne otwory w doniczce. Kolejno odstaw roślinkę na miejsce. Po kilku godzinach odlej wodę z podstawki. Staraj się utrzymać ziemie stale wilgotną i nie dopuszczaj do przesuszenia podłoża! Zarówno nadmiar jak i niedobór wody może spowodować opadanie liści. Przy bardzo dużych okazach takie namaczanie stosuj cyklicznie co około 10 dni . Na powierzchni doniczki wysyp keramzyt lub korę w celu ograniczenia parowania wody z podłoża.

 

Nawożenie: Kondycje i wygląd roślinki poprawiaj stosując specjalna odzywką do bonsai. Zabieg przeprowadzaj latem co 2 tygodnie, zimą co 4- 6 tygodni.

 

Przesadzanie: Pamiętaj, że w miarę wzrostu rośliny co 2 -4 lata , koniecznie wiosną należy zmieniać podłoże. Zabieg ten możesz wykonać również do końca lata ale nie przycinamy wówczas korzeni. Najlepsza będzie mieszanka ziemi liściastej, piasku, torfu i akadamy w stosunku 2:1:1:1.

 

Formowanie: Nadawanie kształtu ligustrum jest bardzo proste. Zabieg ten wykonujemy późną wiosną lub wczesnym latem. Nowym pędom pozwalamy przyrosnąć do 6-8 węzłów, a następnie przycinamy do 2 węzłów. Przy pomocy drutu z łatwością nadasz swojemu bonsai satysfakcjonujący cię kształt. Pamiętaj aby zabieg ten przeprowadzać delikatnie, tak aby nie uszkodzić kory drzewa. Po upływie 4 do 6 miesięcy należy usunąć druty.