Modrzew Japoński

Stanowisko: Ustaw swoje bonsai w miejscu jasnym i słonecznym. W okresie letnim zadbaj aby na twoje drzewko padało światło rozproszone. Roślina wymaga podwyższonej wilgotności na wiosnę ale nie przelania. Zimą roślina wymaga stanowiska do przezimowania. Jest wrażliwa na przemarzanie od -5 ?C. Chroń przed zimnymi przeciągami, suchym powietrzem i spadkami temperatury, także podczas transportu. Pamiętaj, że po zakupie w ciągu 2/3 tygodni roślina przechodzi stres związany z transportem i aklimatyzacją . Może to spowodować utratę części igieł . To normalne!

 

Drzewka bonsai są bardzo wrażliwe na zmiany związane z przenoszeniem. Ustaw roślinę w nowym miejscu i pamiętaj aby nie obracać doniczki! Nie zapominaj również o podlewaniu, a zaobserwujesz pojawienie się nowych pędów i igieł. Nie umieszczaj rośliny blisko grzejników, kominków i elementów wytwarzających ciepło. Od początku czerwca do września bonsai świetnie będzie się czuł na zewnątrz, lecz w miejscu dobrze osłoniętym przed wiatrem i ostrym słońcem. Uważaj jednak aby temperatura nie spadła poniżej -5 C.

 

 

Podlewanie: Podlewaj roślinę zanurzając doniczkę całkowicie w miękkiej i odstanej wodzie. Staraj się utrzymać ziemie stale wilgotną i nie dopuszczaj do przesuszenia podłoża. Przy bardzo dużych okazach takie namaczanie stosuj cyklicznie co około 10 dni W przypadku suchego powietrza w mieszkaniu wskazane jest zraszanie drzewka. Pamiętaj aby codziennie sprawdzać stan wilgotności doniczki, szczególnie wiosną i początkiem lata, gdyż roślina w tym okresie potrzebuje najwięcej wody. W okresie zimy traci liście, podlewamy umiarkowanie. Na powierzchni doniczki wysyp keramzyt lub korę w celu ograniczenia parowania wody z podłoża.

 

Nawożenie: Kondycje i wygląd roślinki poprawiaj stosując specjalną wieloskładnikową odzywką do bonsai. Zabieg przeprowadzaj latem co 2 – 3 tygodnie, zimą zaprzestajemy nawożenia.

 

Przesadzanie: Pamiętaj, że co 2 do 3 lat, koniecznie wczesną wiosną należy zmieniać podłoże. Najlepsza będzie mieszanka ziemi liściastej, piasku, torfu i akadamy w stosunku 2:1:1:1. Aby roślina lepiej zaaklimatyzowała się w nowym podłożu należy przyciąć delikatnie korzenie.

 

Formowanie: Nadawanie kształtu jest bardzo proste, gdyż roślina doskonale znosi cięcie. Zabieg ciecia można przeprowadzać najlepiej na wiosnę. Przez cały okres wegetacyjny przycinamy wyrastające pędy mocno w górę czy w dół , zostawiając tylko jedno międzywęźle. Nowym pędom pozwalamy przyrosnąć do 4 do 6 węzłów, a następnie przycinamy dojednego. Przy pomocy drutu z łatwością nadasz swojemu bonsai satysfakcjonujący cię kształt. Pamiętaj aby zabieg ten przeprowadzać delikatnie,w czasie gdy pędy drewnieją, tak aby nie uszkodzić kory drzewa i pędów, gdyż są one bardzo kruche. Po upływie roku należy usunąć druty.