Ostrokrzew

Stanowisko: Twoje bonsai może stać zarówno w miejscu widnym i słonecznym , jak również wpół cienistym. Ilex idealnie dostosowuje się do warunków panujących w mieszkaniu, gdyż znosi również zacienienie. Wymaga jednak podwyższonej wilgotności. Zadbaj aby w okresie zimowym twoja roślinka była przechowywana w chłodnym i widnym miejscu a temperatura była w granicach 12- 18o C np. W nie ogrzewanym pomieszczeniu . Chroń przed zimnymi przeciągami, suchym powietrzem i spadkami temperatury, także podczas transportu. Pamiętaj, że po zakupie w ciągu 2/3 tygodni roślina przechodzi stres związany z transportem i aklimatyzacją . Może to spowodować utratę część liści. To normalne! Drzewka bonsai są bardzo wrażliwe na zmiany związane z przenoszeniem, dla tego ustaw roślinę w nowym miejscu i pamiętaj aby nie obracać doniczki!

 

Nie zapominaj również o podlewaniu a zaobserwujesz sukces w postaci nowych pędów i liści. Nie umieszczaj rośliny blisko grzejników, kominków i elementów wytwarzających ciepło. Od początku maja do września bonsai świetnie będzie się czuł na zewnątrz, lecz w miejscu dobrze osłoniętym przed wiatrem i ostrym słońcem. Uważaj jednak aby temperatura nie spadła poniżej 12 C.

 

Podlewanie: Podlewaj roślinę zanurzając doniczkę całkowicie w miękkiej i odstanej wodzie. Kolejno odstaw roślinkę na miejsce. Przy bardzo dużych okazach takie namaczanie stosuj cyklicznie co około 10 dni .Staraj się utrzymać ziemie stale wilgotną i nie dopuszczaj do przesuszenia podłoża. Zarówno nadmiar jak i niedobór wody może spowodować opadanie liści. W przypadku suchego powietrza w mieszkaniu wskazane jest zraszanie liści. Pamiętaj aby codziennie sprawdzać stan wilgotności doniczki, szczególnie wiosną i początkiem lata, gdyż roślina w tym okresie potrzebuje najwięcej wody. Na powierzchni doniczki wysyp keramzyt lub korę w celu ograniczenia parowania wody z podłoża.

 

Nawożenie: Kondycje i wygląd roślinki poprawiaj stosując specjalną wieloskładnikową odzywką do bonsai. Zabieg przeprowadzaj latem co 2 – 3 tygodnie, zimą co 4- 6 tygodni.

 

Przesadzanie: Pamiętaj, że co 2 do 3 lat, koniecznie wczesną wiosną należy zmieniać podłoże. Najlepsza będzie mieszanka ziemi liściastej, piasku, torfu i akadamy w stosunku 2:1:1:1. Aby roślina lepiej zaaklimatyzowała się w nowym podłożu należy przyciąć delikatnie korzenie.

 

Formowanie: Nadawanie kształtu ilexowi jest proste. Zabieg ciecia przeprowadzaj końcem wiosny, lub jesienią jeśli roślina zimuje w mieszkaniu. Nowym pędom pozwalamy przyrosnąć do 4 do 6 węzłów, a następnie przycinamy do 2 węzłów. Przy pomocy drutu z łatwością nadasz swojemu bonsai satysfakcjonujący cię kształt. Pamiętaj aby zabieg ten przeprowadzać delikatnie, tak aby nie uszkodzić kory drzewa i pędów, gdyż są one bardzo kruche. Po upływie 4 do 6 miesięcy należy usunąć druty.