Podokarpus

Stanowisko: Twoje drzewko bonsai będzie się czuło bardzo dobrze w miejscu zacienionym ale równie dobrze będzie się dobrze czuł w półcieniu. Ten gatunek zabardzo rośnie w pełnym słońcu ,jego pędy w słońcu nieładnie się wydłużają , a liście staja się nieproporcjonalnie duże. Preferuje ona wschodnie i zachodnie okna. Roślina jest bardzo wrażliwa na zimne przeciągi. Chroń przed przeciągami i zimnem, także podczas transportu. Pamiętaj, że po zakupie w ciągu 2/3 tygodni roślina przechodzi stres związany z transportem i aklimatyzacją , co może spowodować utratę części igieł. To normalne!

 

Drzewka bonsai są bardzo wrażliwe na zmiany związane z przenoszeniem, dla tego ustaw roślinę w nowym miejscu i pamiętaj aby nie obracać zbyt często doniczki! Nie umieszczaj rośliny blisko grzejników, kominków i elementów wytwarzających ciepło. Od początku czerwca do września bonsai świetnie będzie się czuł na zewnątrz, lecz w miejscu pół cienistym . Uważaj jednak aby temperatura nie spadła poniżej 12 C.

 

 

Podlewanie: Podlewaj roślinę przy małych egzemplarzach zanurzając doniczkę całkowicie w miękkiej i odstanej wodzie. Odczekaj kilka minut aby woda wsiąkła w podłoże a następnie zaczekaj aby nadmiar wody wypłynął przez dolne otwory w doniczce i odstaw na miejsce. Po kilku godzinach odlej nadmiar wody z podstawki. Przy bardzo dużych okazach takie namaczanie stosuj cyklicznie co około 10 dni . Staraj się utrzymać ziemie stale wilgotną i nie dopuszczaj do przesuszenia ziemi. Zarówno nadmiar jak i niedobór wody może spowodować szarzenie igieł.

 

Nawożenie: Kondycje i wygląd roślinki poprawiaj specjalna odzywką do bonsai latem co 2 tygodnie, zimą co 4- 6 tygodni.

 

Przesadzanie: Pamiętaj, że w miarę wzrostu rośliny co 2 -3 lata , koniecznie wiosną należy zmieniać podłoże. Najlepsza będzie mieszanka ziemi liściastej, piasku, torfu i akdamy w stosunku 2:1:1:1. Aby roślina lepiej zaaklimatyzowała się w nowym podłożu należy przyciąć delikatnie korzenie.

 

Formowanie: Nadawanie kształtu Podocarpusowi jest bardzo proste. Nowym pędom pozwalamy przyrosnąć do 6-8 węzłów, a następnie przycinamy do 2 węzłów. Przy pomocy drutu z łatwością nadasz swojemu bonsai satysfakcjonujący cię kształt. Pamiętaj aby zabieg ten przeprowadzać delikatnie, tak aby nie uszkodzić kory drzewa. Po upływie 6-8 miesięcy należy usunąć druty.