Sageretia

Stanowisko: Ustaw swoje bonsai w miejsca dobrze oświetlonym. Preferuje okna wschodnie i południowe. Unikaj jednak ostrego, letniego słońca, gdyż roślina w tym czasie preferuje światło rozproszone. Zadbaj aby w okresie zimowym twoja roślinka była przechowywana w chłodnym i widnym miejscu a temperatura była w granicach 12- 18o C. Chroń przed zimnymi przeciągami, suchym powietrzem i spadkami temperatury, także podczas transportu. Pamiętaj, że po zakupie w ciągu 2/3 tygodni roślina przechodzi stres związany z transportem i aklimatyzacją . Może to spowodować utratę część liści. To normalne!

 

Drzewka bonsai są bardzo wrażliwe na zmiany związane z przenoszeniem, dla tego ustaw roślinę w nowym miejscu i pamiętaj aby nie obracać doniczki! Nie zapominaj również o podlewaniu a zaobserwujesz sukces w postaci nowych igieł. Nie umieszczaj rośliny blisko grzejników, kominków i elementów wytwarzających ciepło. Od początku czerwca do września bonsai świetnie będzie się czuł na zewnątrz, lecz w miejscu dobrze osłoniętym przed wiatrem i ostrym słońcem. Uważaj jednak aby temperatura nie spadła poniżej 12 C.

 

 

Podlewanie: Podlewaj roślinę zanurzając doniczkę całkowicie w miękkiej i odstanej wodzie. Odczekaj kilka minut aby woda wsiąkła w podłoże a następnie zaczekaj aby nadmiar wody wypłynął przez dolne otwory w doniczce. Kolejno odstaw roślinkę na miejsce. Przy bardzo dużych okazach takie namaczanie stosuj cyklicznie co około 10 dni . Staraj się utrzymać ziemie stale wilgotną i nie dopuszczaj do przesuszenia podłoża. Zarówno nadmiar jak i niedobór wody może spowodować opadanie liści. Nie zraszaj rośliny , ten gatunek nie toleruje zraszania, liście staja się wiotkie i podatne na choroby. Pamiętaj aby codziennie sprawdzać stan wilgotności doniczki, szczególnie wiosną i początkiem lata, gdyż roślina w tym okresie potrzebuje najwięcej wody. Na powierzchni doniczki wysyp keramzyt lub korę w celu ograniczenia parowania wody z podłoża.

 

Nawożenie:Kondycje i wygląd roślinki poprawiaj stosując specjalną odzywką do bonsai. Zabieg przeprowadzaj latem co 2 – 3 tygodnie, zimą co 4- 6 tygodni.

 

Przesadzanie: Pamiętaj, że co roku koniecznie wiosną należy zmieniać podłoże. Najlepsza będzie mieszanka ziemi liściastej, piasku, torfu i akadamy w stosunku 2:1:1:1. Aby roślina lepiej zaaklimatyzowała się w nowym podłożu należy przyciąć delikatnie korzenie.

 

Formowanie: Nadawanie kształtu sagereti jest bardzo proste. Zabieg ten można wykonywać przez cały rok. Nowym pędom pozwalamy przyrosnąć do 6-8 węzłów, a następnie przycinamy do 2 węzłów. Przy pomocy drutu z łatwością nadasz swojemu bonsai satysfakcjonujący cię kształt. Pamiętaj aby zabieg ten przeprowadzać delikatnie, tak aby nie uszkodzić kory drzewa. Po upływie 4 do 6 miesięcy należy usunąć druty.