Serissa

Stanowisko: Ustaw swoje bonsai w miejscu jasnym i słonecznym,gorący klimat to jego naturalne środowisko . Jest wrażliwa na przemarzanie , należy utrzymywać minimalną temperaturę 12?C. Chroń przed zimnymi przeciągami, suchym powietrzem i spadkami temperatury, także podczas transportu. Pamiętaj, że po zakupie w ciągu 2/3 tygodni roślina przechodzi stres związany z transportem i aklimatyzacją . Może to spowodować utratę część liści. To normalne! Drzewka bonsai są bardzo wrażliwe na zmiany związane z przenoszeniem. Ustaw roślinę w nowym miejscu i pamiętaj aby nie obracać doniczki! Nie zapominaj również o podlewaniu, a zaobserwujesz pojawienie się nowych pędów i liści. Nie umieszczaj rośliny blisko grzejników, kominków i elementów wytwarzających ciepło. Od początku czerwca do września bonsai świetnie będzie się czuł na zewnątrz, lecz w miejscu dobrze osłoniętym przed wiatrem. Uważaj jednak aby temperatura nie spadła poniżej 12C.

 

 

Podlewanie: Podlewaj roślinę zanurzając doniczkę całkowicie w miękkiej i odstanej wodzie. Staraj się utrzymać ziemie stale wilgotną i nie dopuszczaj do przesuszenia podłoża. Przy bardzo dużych okazach takie namaczanie stosuj cyklicznie co około 10 dni Zarówno nadmiar jak i niedobór wody może spowodować opadanie lub żółknięcie liści. Wskazane jest codzienne zraszanie drzewka, poza okresem kwitnienia ,ponieważ zraszanie płatków je odbarwia. Pamiętaj aby codziennie sprawdzać stan wilgotności doniczki, szczególnie wiosną i początkiem lata, gdyż roślina w tym okresie potrzebuje najwięcej wody. Na powierzchni doniczki wysyp keramzyt lub korę w celu ograniczenia parowania wody z podłoża. W okresie zimy traci liście, podlewamy umiarkowanie, podłoże powinno być dość suche..

 

Nawożenie: Kondycje i wygląd roślinki poprawiaj stosując specjalną wieloskładnikową odzywką do bonsai. Zabieg przeprowadzaj latem co 2 – 3 tygodnie, zimą co miesiąc.

 

Przesadzanie: Pamiętaj, że co2 lata, koniecznie wczesną wiosną należy zmieniać podłoże na standardowe.. Aby roślina lepiej zaaklimatyzowała się w nowym podłożu należy przyciąć delikatnie korzenie.

 

Formowanie: Zabieg ciecia można przeprowadzać wczesna wiosną . Nowym pędom pozwalamy przyrosnąć do 4 do 6 węzłów, a następnie przycinamy do 2 węzłów. Przy pomocy drutu z łatwością nadasz swojemu bonsai satysfakcjonujący cię kształt. Pamiętaj aby zabieg ten przeprowadzać delikatnie, tak aby nie uszkodzić kory drzewa i pędów, gdyż są one bardzo delikatne. Po upływie roku należy usunąć druty.