Sosna Drobnokwiatowa

Stanowisko: Twoje drzewko bonsai wymaga stanowiska jasnego, słonecznego a zarazem o dużej wilgotności. Ważne aby w okresie letnim nie stała w pełnym słońcu. Zadbaj aby w okresie zimowym twoja roślinka była przechowywana w chłodnym i widnym miejscu a temperatura była w granicach 10- 18C. Chroń przed przeciągami, suchymi wiatrami i zimnymi spadkami temperatury, także podczas transportu. Pamiętaj, że po zakupie w ciągu 2/3 tygodni roślina przechodzi stres związany z transportem i aklimatyzacją. Może to spowodować utratę część igieł. To normalne! Drzewka bonsai są bardzo wrażliwe na zmiany związane z przenoszeniem. Ustaw roślinę w nowym miejscu i pamiętaj aby nie obracać doniczki! Nie zapominaj również o regularnym podlewaniu . Nie umieszczaj rośliny blisko grzejników, kominków i elementów wytwarzających ciepło. Od początku czerwca do września bonsai świetnie będzie się czuł na zewnątrz, lecz w miejscu słonecznym . Uważaj jednak aby temperatura nie spadła poniżej 12 C.

 

Podlewanie: Pamiętaj, że twoje bonsai nie toleruje mokrego podłoża. Podlewaj roślinę zanurzając doniczkę całkowicie w miękkiej i odstanej wodzie. Odczekaj kilka minut aby woda wsiąkła w podłoże, a nadmiar wody wypłynął przez dolne otwory w doniczce, następnie odstaw roślinkę na miejsce. Po kilku godzinach odlej wodę z podstawki. Przy bardzo dużych okazach takie namaczanie stosuj cyklicznie co około 10 dni . Staraj się utrzymać ziemie stale wilgotną i nie dopuszczaj do przesuszenia podłoża. Zarówno nadmiar jak i niedobór wody może spowodować szarzenie igieł. Na powierzchni doniczki wysyp keramzyt lub korę w celu ograniczenia parowania wody z podłoża.

 

Nawożenie: Kondycje i wygląd roślinki poprawiaj specjalna odżywką do bonsai. Zabieg ten przeprowadzaj latem co 4 tygodnie, od września zaprzestajemy nawożenia aż do wiosny gdy pojawia się pierwsze pąki.

 

Przesadzanie: Pamiętaj, że w miarę wzrostu rośliny co 2 -5 lata , koniecznie późną wiosną należy zmieniać podłoże. Najlepsza będzie mieszanka ziemi liściastej, piasku, torfu i akadamy w stosunku 2:1:1:1. Uważaj aby podczas zabiegu nie uszkodzić korzeni.

 

Formowanie: Nadawanie kształtu sośnie jest proste, ale również długotrwałe. Nowym pędom pozwalamy przyrosnąć do 4-6 węzłów, a następnie uszczykujemy do 2 pąków igieł. Na wiosnę przy pomocy drutu z łatwością nadasz nowym pędom satysfakcjonujący cię kształt. Pamiętaj aby zabieg ten przeprowadzać delikatnie, tak aby nie uszkodzić kory drzewa. Po upływie 4 do 6 miesięcy należy usunąć druty.