Wiąz Drobnolistny

Stanowisko: Ustaw swoje drzewko bonsai w miejscu jasnym i słonecznym, jednak nie w pełnym słońcu. Unikaj szczególnie latem palących promieni słonecznych. Zadbaj aby w okresie zimowym twoja roślinka była przechowywana w chłodnym i widnym miejscu, a temperatura była w granicach 6-10C, najlepiej w nieogrzewanym pomieszczeniu. Roślinka zimą w wyższej temperaturze 18-20C często nie traci liści na zimę. Chroń przed przeciągami i zimnem, także podczas transportu. Pamiętaj, że po zakupie w ciągu 2/3 tygodni roślina przechodzi stres związany z transportem i aklimatyzacją. Może to spowodować utratę liści. To normalne! Drzewka bonsai są bardzo wrażliwe na zmiany związane z przenoszeniem, dla tego ustaw roślinę w nowym miejscu i pamiętaj aby nie obracać doniczki! Pamiętaj, że w okresie zimowym twoje bonsai będzie gubić liście. Jest to spowodowane spoczynkiem zimowym rośliny. Nie zapominaj w tym czasie również o podlewaniu, a na wiosnę pojawią się nowe pędy i liście. Nie umieszczaj rośliny blisko grzejników, kominków i elementów wytwarzających ciepło. Od początku czerwca do września bonsai świetnie będzie się czuł na zewnątrz, lecz w miejscu słonecznym . Unikaj pierwszych przymrozków i uważaj jednak aby temperatura nie spadła poniżej 12 0C, gdyż to może spowodować utratę liści.

 

 

Podlewanie: Podlewamy roślinę obficie ale dopiero jak gleba lekko przeschnie. Podlewaj roślinę zanurzając doniczkę całkowicie w miękkiej i odstanej wodzie. Odczekaj kilka minut aby woda wsiąkła w podłoże a następnie zaczekaj aby nadmiar wody wypłynął przez dolne otwory w doniczce i odstaw na miejsce. Po kilku godzinach odlej wodę z podstawki. Nie dopuszczaj do przesuszenia ziemi. Przy bardzo dużych okazach takie namaczanie stosuj cyklicznie co około 10 dni . Zarówno nadmiar jak i niedobór wody może spowodować opadanie liści. Pamiętaj aby codziennie sprawdzać stan wilgotności doniczki, szczególnie wiosną i początkiem lata,gdyż roślina w tym okresie potrzebuje najwięcej wody. Zimą utrzymujemy umiarkowane podlewanie. Na powierzchni doniczki wysyp keramzyt lub korę w celu ograniczenia parowania wody z podłoża.

 

Nawożenie: Kondycje i wygląd roślinki poprawiaj stosując specjalną odzywką do bonsai. W okresie od wiosny do jesieni zabieg przeprowadzaj co 4 tygodnie.         W okresie zimowym zaprzestań nawożenia. Roślina wchodzi w stan spoczynku zimowego.

 

Przesadzanie: Pamiętaj, że w miarę wzrostu rośliny co 1-2 lata , koniecznie wiosną należy zmieniać podłoże. Stwórz przepuszczalne podłoże, najlepiej zastosuj mieszankę ziemi liściastej, piasku, torfu i akadamy w stosunku 2:1:1:1. Aby roślina lepiej zaaklimatyzowała się w nowym podłożu należy przyciąć delikatnie korzenie.

 

Formowanie: Nadawanie kształtu wiązowi wymaga precyzji. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną lub latem. Nowym pędom pozwalamy przyrosnąć do 6-8 węzłów, a następnie przycinamy do 1 lub 2 węzłów. Przy pomocy drutu możesz nadawać swojemu bonsai satysfakcjonujący cię kształt. Pamiętaj aby zabieg ten przeprowadzać delikatnie, tak aby nie uszkodzić kory drzewa, gdyż jest ona bardzo krucha. Po upływie 4 do 6 miesięcy należy usunąć druty.