JAKIE DRZEWKO

Decydując się na zakup drzewka bonsai przeanalizuj swoje pomieszczenie pod względem nasłonecznienia, sprawdź kierunek ustawienia okien względem stron świata. Zwróć uwagę czy możesz zapewnić drzewku stałą temperaturę w pomieszczeniu przez całą dobę. Ważne jest aby temperatura w ciągu dnia i nocy nie ulegała drastycznemu obniżeniu. Zastanów się, gdzie umieścisz drzewko z gatunku, który przechodzi okres spoczynku zimowego. W trakcie zimy należy zapewnić drzewku chłodniejsze pomieszczenie, unikając jednak zbyt ciemnych miejsc typu garaż. Brak dostatecznego naświetlenia, częste zimne przeciągi, narażają roślinę na utratę zdrowia.

Drzewka bonsai do jasnych, słonecznych pomieszczeń:

W domach nasłonecznionych z dużymi oknami do wnętrz dostaje się duża ilość słońca. Okna skierowane na południe zapewniają w pomieszczeniu dużo ciepła , tzw. efekt szklarniowy. Ściany wystawione na południe akumulują dużo ciepła oddając je w czasie nocy do wnętrza. Większość gatunków drzewek będzie się bardzo dobrze czuła w takich warunkach. Pamiętajmy jednak aby na takich oknach nie umieszczać drzewka w bezpośredniej styczności z szybą. W tak ostrym słońcu jak w południowym oknie ,szyba która działa jak soczewka może dotkliwie poparzyć liście naszego cennego okazu i już po parunastu minutach korona drzewka po stronie nasłonecznienia będzie oznaczała się popalonymi liśćmi. Szczególnie szkodliwe jest też stawianie blisko szyby roślin ze względu na zbyt duże różnice temperatur w dzień i w nocy. Temperatura w dzień jest bardzo wysoka ,a w nocy przy szybie drastycznie spada. Drzewko doznaje szoku z powodu zbyt dużej amplitudy temperatur. Ciągle wahania temperatur mogą być zabójcze dla gatunków subtropikalnych i tropikalnych. Najlepiej jest umieścić drzewka w niewielkiej odległości od okna najlepiej na podwyższeniu.
Gatunki rekomendowane do jasnych pomieszczeń:

Drzewka bonsai do pomieszczeń o umiarkowanym zacienieniu:

Pokoje od północy i wschodu i zachodu mogą mieć niedostatek światła , dlatego drzewka bonsai muszą być szczególnie dobrane i obserwowane. Ustawienie rośliny na parapecie bardzo blisko okna powinno im jednak wystarczyć. Dobrym rozwiazaniem może być zainstalowanie dodatkowego źródła światła w postaci żarówek florystycznych lub energooszczędnych. Umieśćmy w razie niedostatku takie dodatkowe źródło tylko jeżeli faktycznie roślina drastycznie marnieje i nie mamy szansy na zmianę innego miejsca. Stosujmy jeśli jest to możliwe kilka punktów o mocy od 30-60W w odległości przynajmniej 30 cm od liści. Doświetlanie stosujemy tylko do 7-10 godz dziennie. Przy dodatkowym naświetlaniu trzeba bardzo zwracać uwagę na wilgotność podłoża. Przy sztucznym świetle często żarówka daje również lekkie ciepło,roślina wymaga wtedy dodatkowego zraszania i podlewania.
Gatunki rekomendowane do umiarkowanie zacienionych pomieszczeń:

Drzewka bonsai do słonecznych ogrodów:

W środku lata ogrody bardzo nasłonecznione dają wiele radości ale dla drzewek bonsai w donicach stwarzają bardzo duże zagrożenie .Mimo że światło słoneczne jest dla nich niezbędne to bezpośrednie, popołudniowe słońce dotkliwie parzy liście i niebezpiecznie nagrzewa donice parząc korzenie wewnątrz. Drzewkom bonsai musimy zapewnić dodatkowe zacienienie i nawodnienie. Warto zrobić specjalną altankę lub pergolę i przefiltrować tak bezpośrednie promienie. Świetnym patentem są daszki lub żagle ocieniające które są praktyczne i tanie w realizacji. Gatunki bonsai rekomendowane do jasnego ogrodu:

Drzewka bonsai do zacienionych ogrodów:

Według wielu opinii zacienione ogrody są najlepsze do hodowli bonsai. Drzewko zacienione przez konary dużych drzew czy światło odbite od dużych płaszczyzn jest bardzo delikatne i wystarczające nawet dla gatunków światłolubnych. Zwróćmy uwagę że drzewka bonsai w donicach hodowane w ogrodach są wrażliwe na przymrozki i przemarzają w naszym klimacie. Przeanalizujmy możliwości przezimowania ich w pomieszczeniach z obniżoną temperaturą ale z dostępem do światła. Pamiętajmy o ich podlewaniu i doglądaniu ich zdrowia w okresie spoczynku zimowego.Gatunki rekomendowane do zacienionych ogrodów: