gatunki

                                                                                                                                 

                                                       GATUNKI INDOOR

 

 

 

Wiąz Drobnolistny

Występuje w stanie naturalnym w Chianach, Korei, Japonii i Tajwanie.

W Polskim klimacie drzewko zalecane do wnętrz, choć może pozostawać na zewnątrz do późnej jesieni.Nadaje się na wszystkie formy bonsai. Jest najlepszym i najpopularniejszym gatunkiem wiązu na bonsai. Drzewko o drobnym , kulistym pokroju i trwałych gęstym ulistnieniu, które częściowo traci w okresie zimy. Ja nazwa wskazuje, liście są bardzo małe o przekroju piłowatym a gałązki drobne. W okresie letnim drzewko wymaga codziennego podlewanie, a w upalne dni nawet dwukrotnego.

 

 

 

Podocarpus Chiński

Występuje w stanie naturalnym w Chianch, Korei, Japonii i Tajwanie.

Nadaje się wszystkie formy bonsai z wyjątkiem miotlastej.Ze względu na swoją iglaste liście, do złudzenia przypomina Cis oraz Sosnę. Odpowiedni do wnętrz, dobrze czuje się w miejscach zacienionych choć bardzo wrażliwy na chłodne powietrze i przeciągi. Drzewko w okresie jesienno letnim nie wymaga częstego podlewania.
Rodzi owoce , w postaci jagód w kolorze żółtym przechodzącym w czerwień. Drzewko łatwo poddaje się formowaniu za pomocą drutu. 

 

 

Karmona Drobnolistna

Większość okazów bonsai tego gatunku pochodzi z południowych Chin.

Nadaje się na wszystkie formy bonsai z wyjątkiem regularnej prostej i miotlastej. W Polskim klimacie nadaje się na bonsai do wnętrz.Małe liście pokryte białymi włoskami i zwarty pokrój pozwalają uformować bonsai wyłącznie przez cięcie, bez konieczności drutowania. Wiosną i wczesnym latem pojawiają się między błyszczącymi , ciemnozielonymi liśćmi białe kwiaty. Z nich powstają zielone jagody, które po dojrzeniu stają się czerwone. Właściwa nazwa botaniczna tego gatunku to Euhretia buxifolia, ale w świecie bonsai na ogół znany jest jako Carmona Microphylla.

 

 

Ligustr Chiński

Występuje na wielu szerokościach geograficznych , jego ojczyzną są Chiny.

W polskim klimacie drzewko do hodowania we wnętrzu. Nadaje się na wszystkie formy bonsai. Charakteryzuje się dużym przyrostem. Drzewko rodzi liście o bardzo delikatnej budowie, całoroczne zielone. W okresie letnim wymaga stale wilgotnego podłoża i codziennego zraszania.W trakcie zimy należy drzewku zapewnić temperaturę powyżej 17C oraz  stały dostęp do słońca.

 

 

 

Ficus Retusa

Pochodzi południowo-wschodniej Azji, ze strefy tropikalnej.

Nadaje się na wszystkie formy bonsai.Posiada wspaniałe korzenie powietrzne. W naturalnych warunkach dorasta nawet 30 metrów.  Gładką powierzchnię kory tego gatunku zdobi biała cętkowana tekstura. Gatunek preferuje jasne, wilgotne i przewiewne pomieszczenia. Należy unikać bezpośredniego naświetlenia i przelania.

 

 

 

Sageretia

Występuje w środkowej i południowej Azji oraz w cieplejszych rejonach Ameryki Północnej.

Nadaje się nawszystkie formy bonsai.Wymaga wysokiej temperatury. W  polskim klimacie powinna być uprawiana we wnętrzu. Ma wysmukłe gałązki, czasami cierniste i małe, błyszczące stale zielone liście. Małe białe kwiaty pojawiają się latem, potem ukazują się niebieskie owoce. Szorstka brązowa kora łuszczy się płatkami powodując, że pień ma bardzo oryginalny wygląd.

 

 

 

Ficus Microcarpa

Pochodzi południowo-wschodniej Azji, ze strefy tropikalnej.

Nadaje się na wszystkie formy bonsai.Posiada wspaniałe korzenie powietrzne. W naturalnych warunkach dorasta nawet 30 metrów.  Gładką powierzchnię kory tego gatunku zdobi biała cętkowana tekstura. Gatunek preferuje jasne, wilgotne i przewiewne pomieszczenia. Należy unikać bezpośredniego naświetlenia i przelania.

 

 

 

 

Serissa

Występuje w stanie naturalnym w Japonii, Chinach i Indiach.

Nadaje się wszystkie formy bonsai z wyjątkiem wzniesionej regularnej i miotlastej. Jako gatunek podzwrotnikowy w Polsce Serissa nadaje się do hodowli we wnętrzach, latem również na zewnątrz. Bardzo wrażliwa na przelanie, wymaga dużej ilości światła. Dzięki bardzo licznym kwiatom, nazywana "drzewem tysiąca gwiazd". Gładkie,
zielone liście są małe ale latem pojawiają się białe kwiaty.   Mogą być pojedyncze albo pełne. Istnieją też odmiany o kwiatach purpurowych lub o pstrych liściach.

 

 

Ostrokrzew karbowan

Gatunek długowieczny występującymi na półkuli północnej.

Nadaje się na wszystkie formy z wyjątkiem miotlastej. Odpowiedni do hodowania we wnętrzu i na zewnątrz. Charakteryzuje się małymi liśćmi podobnymi do bukszpanu
i drobnymi gałązkami. Drzewo lubi częste podlewanie. Zachowuje zielony kolor liści przez cały rok. Gatunek ten rośnie powoli, rodzi na wiosnę i w lecie białe kwiaty.
Na roślinach żeńskich z kwiatów powstają błyszczące ,czarne owoce.

 

 

 

 

                                            GATUNKI OUTDOOR

 

 

Miłorzab dwuklapowy 

Najlepiej , prowadzone jako bonsai zachowuje się w kształcie "płomienia" lub kolumny. Jedna z nielicznych roślin nagozalążkowych o opadających liściach, jest jedynym gatunkiem rodzaju bardzo rozpowszechnionego w czasach prehistorycznych. Długo uważano , że jest to gatunek wymarły, znany jedynie z wykopalisk. Dopiero w  XVII wieku odkryto żyjące drzewa w Zhejiang we wschodnich Chinach.Od tego czasu miłorzęby sadzi się na całym świecie jako drzewa ozdobne. W Japonii kojarzone są z miejscami świętymi. Moźna je spotkać w pobliżu świątyń buddyjskich. Młode drzewa charakteryzują się luźnym układem gałęzi, natomiast z wiekiem ich pokrój staje się bardziej zwarty, kolumnowy.

 

 

 

Jałowiec Chiński

Nadaje się na wszystkie formy bonsai z wyjątkiem miotlastej.

Ma jaskrawozielone łuskowate ulistnienie i atrakcyjną czerwonobrązową poszarpana korę. Pień i gałęzie są bardzo giętkie,  mogą więc być wykręcane i kształtowane bez obawy o złamanie. Gęsto ulistnione gałązki tworzą poduszkowate kształty a sylwetka przypomina chmurę.W Polskich warunkach drzewko to wytrzymuje najcięższe mrozy.

 

 

 

 

Modrzew japoński

Jak nazwa wskazuje pochodzi z japonii, ale jest uprawiany w wielu innych rejonach świata.

Nadaje sie na wszystkie formy bonsai z wyjątkiem miotlastej.Gatunek zaliczany jest do drzew sosnowatych. Jego naturalne środowisko to góry. Ma stożkowaty pokrój i zwisające gałazki. Charakteryzuje się umiarkowanie szybkim wzrostem. Nowe przyrosty są czerwono pomarańczowe, a zimą ciemnieją do prawie purpurowych. Gatunek uprawiany również w Polsce.

 

 

 

 

Metasekfoja

 

Ojczyzną tego gatunku są Chiny.

Występuje w naturze w terenie górzystym i klimacie łagodnym.Wymaga gleby o dużej wilgotności, często nad rzekami, na brzegach pól ryżowych i terenach podmokłych. Nazywana jest Morzewiem wodnym. Nadaje się wszystkie formy bonsai. Gatunek zrzuca liście na zimę. Odznacza się bardzo szybkim wzrostem.

 

 

 

Klon Palmowy

Występuje w Japonii ale również w Chinach i Korei.

Nadaje się na wszystkie formy bonsai. Odznacza się subtelnym pokrojem i dobrze znosi formowanie.Ze względu na takie cechy jak efektowny układ gałęzi, delikatny kształt pięcioklapowych liści i sezonowe zmiany zabarwienia liści jest bardzo atrakcyjny w wyglądzie. Na starszych okazach kora przybiera piękne, srebrzyste zabarwienie. Istnieje ponad 250 odmian. Wszystkie odmiany przebarwiają się zaskakująco jesienią. Liście mają wówczas wszystkie odcienie barwy żółtej, a także pomarańczowej, czerwonej i purpurowej.

 

 

Sosna Drobnotkwiatowa

Gatunek pochodzi z Japonii.
Nadaje się na wszystkie formy z wyjątkiem miotlastej. Odmiany karłowe nadają się szczególnie na mniejsze bonsai i do sadzenia na kamieniu. W młodym wieku sosna tego gatunku jest stożkowatym drzewem średniej wielkości , później kora staje się nieregularna , spłaszczona. Posiada drobne kwiatostany, które po zapyleniu wyrastają w szyszki pozostające na drzewie przez  kilka lat. Zwykle usuwa się je aby zachować czystą formę drzewka i uniknąć zachwiania proporcji. Istnieje wiele odmian tego gatunku min. : "kokonoe" , "nasamasume"