hodowla

Bonsai oznacza żywe drzewo umieszczone w płaskim naczyniu. Dzięki odpowiedniemu przycinaniu korzeni i pędów rozwija się w miniaturowej skali. Uprawa bonsai nie jest trudna, ale wymaga cierpliwości i konsekwencji. Pozwala rozwijać takie cechy jak systematyczność i odpowiedzialność. Drzewka drzewka dają właścicielowi jeszcze coś wyjątkowego. Jest to poczucie udziału w procesie twórczym, który może trwać przez wiele lat i przechodzić z ojca na syna. Najstarsze okazy często liczą sporo ponad sto lat, a ich wartość rośnie podobnie jak wartość dzieł sztuki. Różnica jest tylko taka, że drzewko bonsai nigdy nie jest dziełem skończonym.

 

Warto obalić kilka mitów o hodowli bonsai, głównie jako roślin trudnych do utrzymania w warunkach domowych. Każdy z nas jest w stanie cieszyć się pięknym i zdrowych drzewkiem w pod warunkiem wyrobienia w sobie systematyczności w jego opiece. W praktyce sprowadza się do regularnego podlewania, przycinania rośliny i umożliwienia jej dostępu do naturalnego światła. Ekskluzywność bonsai wynika głównie z jego wymiaru filozoficzno-ponadczasowego. Ważnie jest zrozumienie, jaki okaz będzie dla nas odpowiedni. Powinien bowiem odpowiadać wnętrzu, w którym ma przebywać, oraz naszemu charakterowi. To gwarantuje, że drzewko będzie właściwie się rozwijać, pięknie wyglądać i zdobić wnętrza naszych domów mieszkań i miejsc pracy. Drzewka bonsai , aby miały określony wygląd, potrzebują przeprowadzania działań pielęgnacyjnych. Wiele zależy tutaj od tego, z jakim gatunkiem bonsai ma się do czynienia. Te, które są charakterystyczne dla strefy tropikalnej, są oczywiście trudniejsze do hodowania w naszych warunkach. Żeby efektywnie uprawiać takie rośliny, należy posiadać odpowiednie narzędzia oraz wiedzę, dzięki którym będziemy mogli właściwie je pielęgnować. W bonsai chodzi o to, aby gałązki rosły w określonym kierunku, który będzie zależny od tego, jaką metodę uprawy wybierze właściciel drzewka. Trzeba więc okręcać pień i gałęzie drucikami i delikatnie je kształtować, a po kilku miesiącach będzie można zauważyć zmiany. Oprócz drutowania konieczne jest również przycinanie. W przypadku młodych pędów można je usuwać paznokciami, jednak najczęściej stosowane są małe i precyzyjne nożyce. Specjaliści wiedzą, które z pędów przycinać, aby sprawić, że roślina będzie miała określony kształt. Oprócz przycinania i drutowania konieczne jest oczywiście podlewanie. W przypadku małych bonsai można zastosować spryskiwacze z wodą, duże okazy mogą być podlewanie tradycyjnie, jednak zawsze należy uważać, aby roślina nie miała zbyt sucho ani mokro, ponieważ może wtedy zginąć. Ważne jest także odżywianie, które sprawia, że drzewko szybko rośnie.

 

Jaka doniczka do bonsai ?

 

Doniczka stanowi podstawę każdego bonsai. Nie jest to zwykła donica, w której będziemy mogli zasadzić normalną roślinę. Doniczki do bonsai przypominają bardziej płaskie misy niż tradycyjne donice. Związana jest z tym sama uprawa, ponieważ jeżeli naczynie nie jest duże, to wtedy trzeba roślinie cały czas dostarczać dość dużo wody, wówczas nie kumuluje się ona na dłuższy czas w ziemi. Zazwyczaj donice wykonane są z ceramiki i są kolorowe, ale zawsze powinno dbać się o to, aby pasowały one do samej rośliny. Gdy kupuje się gotowe bonsai, to wtedy doniczka także należy do zestawu, jednak osoby, które są zainteresowane samodzielną uprawą drzewka z nasion, muszą się w nie zaopatrzyć. Naczynia takie są dość trudne do kupienia w zwykłych kwiaciarniach, dlatego też wielbiciele bonsai muszą poszukiwać wszystkich akcesoriów do ich uprawy w specjalistycznych sklepach. Nie powinno się jednak wybierać takich donic, które są niepraktyczne, czyli takich, w których dość trudno będzie uprawiać roślinę. Najważniejsza jest zatem ich funkcjonalność. Doniczki muszą być wystarczająco duże, aby zmieścił się w nich cały system korzeniowy drzewka, a także znajdowało się w niej tyle wolnego miejsca, aby zmieściły się w niej inne dekoracje, na przykład kamienie lub mchy. Tylko gdy naczynie będzie idealnie dobrane, to wtedy cała kompozycja będzie wyglądała proporcjonalnie i sprawiała, że bonsai będzie prezentować się niezwykle pięknie.

 

Jaka ziemia do bonsai?

 

w przypadku bonsai, czyli miniaturowych drzewek, konieczne jest zapewnienie im właściwego podłoża, aby mogły szybko rosnąć. Zazwyczaj dobiera się je do konkretnego gatunku, dlatego też zanim zacznie się przesadzać bonsai lub też wysiewać nasiona, powinno się wiedzieć, jaka gleba będzie dla nich najlepsza. Najczęściej stosuje się różnego rodzaju mieszanki, w których skład wchodzą zwykła ziemia do sadzonek, torf oraz żwir. Czasami spotyka się także podłoża uzyskiwane z keramzytu oraz specjalistyczne mieszkanki, które są produkowane tylko po to, aby sadzić na nich dane bonsai, jak akadamaJak zostało wcześniej wspomniane, nie wszystkie gatunki lubią konkretne podłoża. Zazwyczaj sprawdzają się takie, które ma odczyn obojętny, jednak czasem, na przykład do iglaków, stosuje się kwaśne gleby. Często można również spotkać takie podłoża, które przeznaczone są do konkretnych gatunków, zatem nie trzeba martwić się tym, że któreś z nich nie będzie odpowiadało naszym roślinom. Większość osób, które profesjonalnie zajmują się bonsai, nie poleca do nich zwykłej ziemi, którą stosuje się do kwiatów doniczkowych. Związane jest to głównie z tym, że bonsai ma specyficzny system korzeniowy. Ziemia musi być zatem wystarczająco lekka i jednocześnie powinna mieć możliwość magazynowania wody na jak najdłuższy czas, aby nie musieć zbyt często podlewać rośliny. Ważna jest również przepuszczalność powietrza przez dane podłoże, dlatego nie powinno się gleby ubijać. Trzeba również pamiętać o tym, aby nawozić te miniaturowe roślinki, dzięki czemu będą szybciej rosły i będą zdrowsze. Wszystkie te podłoża, nawozy oraz inne akcesoria bez problemu zakupimy dla siebie w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, gdzie znajdziemy bardzo duży wybór mieszkanek właściwych danym gatunkom, a także specjalnych odżywek oraz drutów czy doniczek