nawożenie

Wszystkie drzewka bonsai wymagają trzech podstawowych substancji odżywczych-azotu, fosforu i potasu. Bez nich nie mogą budować tkanek. Zbyt małe ilości którejkolwiek z nich powodują słaby wzrost i kwitnienie, a przede wszystkim zmniejszenie odporności drzewka na choroby. Całkowity brak któregokolwiek z pierwiastka może doprowadzić do obumarcia drzewka.Oprócz tego potrzebują one pierwiastków tzw. śladowych, takich jak magnez,cynk,bor czy molibden. Szeroka gama produkowanych nawozów zapewnia zrównoważony zestaw wszystkich niezbędnych do życia składników.

 

Regularne nawożenie drzewka bonsai zapewnia jego prawidłowy wzrost i zdrowy wygląd. Kiedy nawozić, a kiedy przerwać nawożenie zależy od gatunku drzewka. Jedne drzewka bonsai zimują inne rosną przez cały rok kalendarzowy. Drzewka bonsai hodujemy w płaskich naczyniach dlatego potrzebne do wzrostu składniki muszą być systematycznie dostarczane przez właściciela . Nawożenie przeprowadza się w zależności od gatunku bonsai . Jeśli drzewko było przesadzane lub właśnie kupione to przez pierwsze trzy tygodnie nie należy go nawozić jedynie systematycznie nawadniać.

 

Najpopularniejszym, a jednocześnie najlepszym jest nawóz płynny. Nawóz płynny stosowany do nawożenia bonsai jest przeznaczony jedynie do odżywiania tego typu roślin. Przy jego stosowaniu należy uważać na odpowiednie dawkowanie zgodnie z zaleceniem producenta. Przedawkowanie może spowodować uszkodzenie korzeni przez poparzenie i w konsekwencji uśmiercenie drzewka. Nawóz płynny można stosować również dolistnie i wtedy dozowany jest bezpośrednio na liście . Tego typu nawożenie wykonuje się przy pomocy spryskiwacza. Pryska się całą koronę dzięki czemu drzewka otrzymują nie tylko odpowiednią ilość nawozu ale na dodatek są dodatkowo nawilżane.

 

Nawóz stały ma postać granulek które rozsypuje się po powierzchni ziemi. Jest to nawóz bezpieczny i trudno go przedawkować gdyż granulki rozkładają się równomiernie i powoli. Nawożenie zależy również od tego w jakim pomieszczeniu są przetrzymywane drzewka bonsai. Jeśli jest to pomieszczenie o temperaturze około dziesięciu stopni Celsjusza czyli następuje zimowanie naszego drzewka, to nawozimy je do listopada. Zaczynamy nawozić ponownie , dopiero gdy pojawią się pierwsze pąki liściowe czyli około kwietnia. Zawsze należy stosować dawki mniejsze niż jest to wskazane w instrukcji jeśli bonsai jest z drzewka iglastego. Drzewka liściaste powinny dostawać dawkę nawozu tak długo jak długo są zielone liście a później jak zżółkną i opadną , zaprzestaje się nawożenia . W okresie wiosennym i letnim nawożenie drzewek bonsai powinno się powtarzać co dwa tygodnie , w okresie zimowym raz na cztery tygodnie , dla gatunków zimujących całkowicie przerywamy stosowanie nawozu przez cały okres spoczynku zimowego.

 

Tajemnicą sukcesu jest zakup odżywki zalecanej wyłącznie dla drzewek bonsai, skrupulatne przeczytanie instrukcji obsługi na opakowaniu i wyliczenie proporcji nawozu do wody użytej do podlewania naszych drzewek .Pamiętajmy o różnicach w nawożeniu gatunków zimujących i całorocznych gdzie nawóz stosujemy przez cały rok lub okresowo ,a sukces hodowli jest gwarantowany.