podlewanie

Drzewka bonsai hodujemy w płaskich naczyniach dlatego potrzebną do wzrostu rośliny wodę musi systematycznie dostarczać właściciel drzewka . Podlewanie przeprowadza się w zależności od gatunku drzewa. Jeśli drzewko było przesadzane lub właśnie kupiłeś swojego bonsai to przez pierwsze trzy tygodnie należy go bardzo systematycznie nawadniać.Gleba w kompozycji bonsai powinna być stale wilgotna więc bardzo ważne jest systematyczne podlewanie rośliny. Drzewko bonsai należy podlewać raz dziennie w sezonie jesienno – wiosennym i niekiedy dwa razy lub częściej w czasie lata.  Zwróćmy wzmożoną uwagę na drzewko szczególne w upały : Gatunki takie jak Karmona Drobnolistna , Wiąz Drobnolistny i inne liściaste wymagają szczególnej uwagi.Większość drzewek bonsai ginie nie z braku wody lecz z z jej nadmiaru. Bardzo niewiele gatunków toleruje stale mokre podłoże. Zdecydowana większość odmian gatunków drzewek bonsai wymaga lekko wilgotnego podłoża , nieprzesychającego całkowicie przed następnym podlewaniem. Jeśli nie mamy pewności co do ilości wilgoci w doniczce to zeskrobmy pierwszą warstwę ziemi lub naciśnijmy ją dość mocno i sprawdźmy czy jest wilgotna. Jeśli podłoże całkowicie wyschnie należy wówczas niezwłocznie podlać drzewko. Najlepiej jest zanurzyć drzewko w naczyniu lub umywalce z odstaną wodą ,do lini wierzchniej warstwy ziemi w doniczce. Ta metoda nazwana jest basenowaniem i często jest stosowana dla mniejszych drzewek bonsai ze względu na mniejszą możliwość absorpcji wody w mniejszym podłożu.

 

Należy odczekać aż z doniczki przestaną wydobywać się bąbelki powietrza i wyciągnąć drzewko z wody. Pozwalamy aby odciekł nadmiar wody przez dolne otwory w doniczce i odkładamy naszego bonsai na jego stałe miejsce. Po takim namaczaniu staramy się utrzymywać stale wilgotne podłoże. Sprawdzajmy stale drożność otworów w doniczce aby zawsze woda mogła odciec i nie dopuszczajmy do uduszenia się rośliny w stojącej wodzie.Woda do podlewania powinna być odstana i w temperaturze pokojowej. Oprócz tradycyjnego podlewania rośliny można również zraszać W większości gatunków rośliny uwielbiają zraszanie odstaną wodą o temperaturze otoczenia , nie w bezpośrednim słońcu. Sprawdźmy czy nasz gatunek bonsai lubi ten zabieg pielęgnacyjny, gatunek typu sageretia znacząco nie lubi.

 

Znaczącym czynnikiem na zdrowie drzewka bonsai ma jakość dostarczanej mu wody. Najlepsza jest deszczówka nawet z rejonów gdzie występują kwaśne deszcze. Jeśli nie mamy możliwości na taką wodę postarajmy się o to by woda z wodociągów została należycie przygotowana dla naszego bonsai. Wówczas wodę taką odstawiamy na kilkanaście godzin w otwartym pojemniku aby związki chloru odparowały, a woda nabrała temperatury otoczenia. Stosowanie lodowatej wody niszczy stożki wzrostu korzeni i powoduje szok rośliny. Najlepiej podlewać drzewka wcześnie rano gdy nie jest ona jeszcze nagrzana lub wieczorem kiedy okres parowania jest wydłużony. Pamiętajmy by nie podlewać drzewek w słońcu bo dojdzie do bardzo mocnego poparzenia blaszek liściowych przez krople działające jak soczewki. Następnym czynnikiem znaczącym dla zdrowia drzewka jest sposób podlewania. Najbardziej naturalnym sposobem jest podlewanie z góry. Jeśli drzewko posadzone jest prawidłowo, tak aby podłoże znajdowało się 1-2 cm poniżej lini górnej doniczki -metoda ta nie powinna być problematyczna. Zawsze należy zacząć podlewanie przez nałożenie na węża czy konewkę sitka . Zbyt silny strumień wody rozbija powierzchnię podłoża w doniczce i podrażnia drzewko w górnej jej części. Napełniamy naczynie równomiernie wodą na całej powierzchni podłoża w doniczce i pozwalamy jej naturalnie wsiąknąć. Dbajmy o podłoże tak aby było zdrenowane i przepuszczalne. Stare podłoże ma tendencje do zbrylania i mimo że podlewamy bonsai prawidłowo to woda obmywa tylko skarpę korzeniową , nie wchodząc w głębsze jej struktury i bonsai umiera z wysuszenia. W najbliższym stosownym momencie przesadźmy to drzewko do nowego podłoża. Zazwyczaj razem z drzewkiem bonsai dostaje się opis jej wymagań co do częstotliwości podlewania. Jeśli w informacji jest zapisane że podłoże powinno być lekko wilgotne to bonsai nie znosi przelania ani przesuszenia. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność bardzo ważna jest jakość podłoża gdyż od niego zależny czy zdołamy ją utrzymać na odpowiednim poziomie. Warto stosować korę , żwirek lub mech które skutecznie zatrzymują wilgotność. Pamiętajmy o tym że każdy zbiornik na wodę czy konewka do podlewania naszego drzewka powinny być zawsze czyste i cyklicznie odkażane. Zwracajmy uwagę czy nie podlewamy tym samym naczyniem chorych roślin czy dotykamy końcówką konewki skażonej ziemi bo możemy przenieść tą drogą niepotrzebną chorobę na nasze bonsai. Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza wokół rośliny. Niektóre z drzewek bonsai wytrzymują przesuszenie lub przelanie ale są i takie które gwałtownie reagują na wszelkie nieprawidłowości w wilgotności i na przykład zrzucają liście: Ficus Microcarpa,czy Fikus Retusa. Zwróćmy uwagę że przy zraszaniu liści jeśli woda jest twarda lub stosujemy nawozy dolistnie mogą pojawić się brzydkie plamy, zacieki lub przy podlewaniu przy mocnym słońcu ciemne oparzenia na liściach.

 

 

Niekiedy kompozycja uniemożliwia tradycyjne nawadnianie bo na przykład bonsai posadzono na pagórku lub kamieniu lub nasadzono mech wokół pnia drzewka to wtedy podłoże można nawodnić przez zraszanie. Zraszanie bonsai wykonuje się przy pomocy odpowiedniego spryskiwacza który powinien posiadać możliwość odpowiednio silnego rozpylenia wody. Najczęściej stosuje się spryskiwacze ciśnieniowe dzięki którym opryskuje się całe podłoże równomiernie.Nie sposób pominąć także kwestii podłoża, które powinno jednocześnie przepuszczać powietrze oraz wodę, ale także ją magazynować i nie dopuszczać do szybkiego jej parowania. Pamiętajmy że nie można podlewać taką samą ilością wody wszystkie rośliny. Należy ją dobierać indywidualnie w zależności od potrzeb gatunku i wielkości doniczki. Dbajmy o to aby nasz bonsai otrzymał dostateczną ilość ,przygotowanej i odpowiedniej wody i w odpowiedni sposób w zwiększonej ilości w dni słoneczne i w zmniejszonej w okresie zimowym.

 

Jak często podlewać drzewko Bonsai?

 

Wszystko zależy oczywiście od danego gatunku, jednak zazwyczaj trzeba robić to raz dziennie. Najwięcej wody drzewka potrzebują latem, gdy temperatura wzrasta. Trzeba je również wtedy chronić przed słońcem, które wysusza podłoże i samą roślinę, a tym samym może doprowadzić do jej uszkodzenia. Wiosną i jesienią zazwyczaj bonsai podlewa się codziennie, a zimą zapotrzebowanie na wodę spada, dlatego też można robić to co drugi dzień.

 

Jak rozpoznać czy drzewko jest przelane czy ususzone?

 

Okresowe przelewanie drzewka doprowadza do uduszenia się drzewka z powodu braku powietrza w podłożu dla systemu korzeniowego. Niestety drzewko w takim wypadku jest trudne do odratowania, objawem jest szarzenie lub czernienie liści. Liście stają się wiotkie i opadają. Zbyt mała ilość wody lub jej brak przez dłuższy okres czasu powoduje przesuszenie, blaknięcie liści , staja się one żółte lub brązowe , liście zaczynają usychać i odpadać. Te porady dotyczą zarówno tych bonsai, które trzyma się wewnątrz, jak i tych, ogrodowych nazywanych także outdoor. W tym drugim przypadku trzeba jednak pamiętać o tym, aby sprawdzać, czy danego dnia padało, a także kontrolować wilgotność ziemi, aby nie przesadzić z podlewaniem.