przesadzanie

 

Bonsai rośnie zazwyczaj w niskich, płaskich doniczkach przez co ilość podłoża jest ograniczona. Aby drzewko rozwijało się prawidłowo konieczna jest okresowa wymiana podłoża. Przesadzanie drzewek bonsai zaleca się częściej niż innych tradycyjnych roślin a decyzja kiedy przystąpić do zmiany podłoża zależy od wieku i rozmiaru drzewka. Zazwyczaj przesadzanie wykonuje się dla bardzo młodych okazów - co dwa lata , a dla nieco starszych co pięć lat. 

 

Zasada jest jedna, im większa donica i starsze drzewko tym rzadziej się je przesadza. Jednym z głównych sygnałów do przesadzenia drzewka jest problem w momencie podlewania drzewka, gdy woda wsiąkaw podłoże nierównomiernie. To oznaka zbitego i przerośniętego korzeniami podłoża. Przed ostateczną decyzja o przesadzaniu, najlepiej wyjąć drzewko z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Jeśli korzenie w pełni wypełniają dno doniczki , wychodzą poza nią lub przybierają jej kształt to znak, że nadszedł odpowiedni moment na przesadzenie twojego bonsai .

 

Najlepszym okresem do przesadzania i do przycięcia korzeni jest koniec zimy i bardzo wczesna wiosna kiedy tylko pąki zaczynają nabrzmiewać. Jest to sygnał że korzenie wznowiły swe działanie i wzrost rośliny niebawem się rozpocznie. Nie jest możliwe dokładne określenie terminu przesadzania. Tylko dokładna obserwacja i znajomość z twoim bonsai pozwoli stwierdzić czy nadszedł odpowiedni moment. Na ogół gatunki liściaste rozpoczynają wegetację z wiosna jako pierwsze z miesięcznym opóźnieniem zaczynają gatunki iglaste. Jeśli wymaga tego sytuacja można przesadzać drzewko na jesień, ale delikatniej obchodźmy się z korzeniami  gdyż ich regeneracja zachodzi dopiero wiosną i całą zimę są bardziej podatne na choroby i szkodniki.

 

 

Przesadzanie drzewka bonsai, krok po kroku:

Na samym początku należy przygotować nową doniczkę,którą dokładnie odkażamy i osuszamy. Potrzebna będzie również siatka do zabezpieczenia otworów odpływowych, drobne kamyczki służące jako drenaż oraz odpowiednie podłoże. Tam gdzie będzie usadowiony pień drzewa usypujemy niewielki kopczyk z podłoża tak aby osadzić na nim drzewko. Przed rozpoczęciem przesadzania należy roślinę dokładniej podlać lub zbasenować, w celu łatwiejszego wyjęcia z doniczki.

 

Przy wyciąganiu drzewka z doniczki należy szczególnie uważać aby nie uszkodzić korzeni. Unika się chwytania drzewka za pień aby nie wyrywać go w całości z doniczki. Skutkuje to zniszczeniem całego systemu korzeni i w rezultacie obumarciem drzewka. Niekiedy nie można wyjąć drzewka gdyż doniczka ma zawinięte brzegi , można wówczas posłużyć się patyczkiem lub uchwytem łyżki do podważenia bryły korzeniowej. Pomocne bywa niekiedy podważenie bryły korzeniowej przez dolne otwory drenażowe.

 

Kolejny etap to wypłukiwanie starego podłoża za pomocą wody. Robimy to najdelikatniej jak się da ,nie stosując narzędzi w postaci druty czy szarpaka, które uszkodzą korzenie. Nie spieszmy się przy tej czynności. Obmywając korzenie dodatkowo je nawilżamy, opłukujemy ze starych, zaległych i zgniłych cząstek humusu, pozbywamy się grzybów i pasożytów. Kondycję twojego drzewka ocenisz po wyglądzie korzeni. Jeśli bryła korzeniowa poprzerastana jest młodymi, białymi korzonkami to znak że drzewko jest zdrowe i rozwija się prawidłowo. Po otrzepaniu podłoża i rozplątaniu korzeni ustawmy drzewko w nowej doniczce na wcześniej przygotowanym kopczyku, równomiernie rozprowadzając korzenie poziomo w stronę obrzeża doniczki. Następnie skracamy korzenie zostawiając przy większych doniczkach dwu centymetrowe odejście od obrzeża doniczki. Dzięki mocnemu przycięciu rozbudujemy system korzeniowy i drzewko będzie szybciej rosnąć. Ładnie rozłożone poziomo korzenie przykryjmy podłożem. Postarajmy się dokładnie wypełnić wszystkie przestrzenie wokół korzeni, wciskajmy podłoże skrupulatnie ,pomagajmy sobie patyczkami lub miękkimi pałeczkami. Na zakończenie rozprowadźmy równomiernie podłoże na całej powierzchni doniczki, tak aby linia podłoża znajdowała się 1-2 cm poniżej krawędzi doniczki. Dociśnijmy delikatnie ręką podłoże ,a w okół pnia rozłóżmy dłonie i palce,obejmując pień, delikatnie i równomiernie na całej przestrzeni doniczki dociśnijmy drzewko do podłoża. Podlewamy drzewko bonsai . Być może po pierwszym podlaniu będzie konieczne uzupełnienie podłoża. Dokładne zwilżenie podłoża jest bardzo ważne gdyż musimy mieć pewność że jest dokładnie podlane .Ustawmy drzewko w ocienionym miejscu ,nie w bezpośrednim słońcu , z daleka od przeciągów i mrozu. Starajmy się by miało jak najlepsze warunki i dajmy mu czas aż do otwarcia pąków.

 

Po raz pierwszy nawóz należy zastosować po około trzech tygodniach od przesadzenia drzewka bonsai. Dajmy mu czas na rozwinięcie mocnego systemu korzeniowego tak aby mógł się wzmocnić i zacząć pobierać z nowego podłoża wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze.