przycinanie

 

Przycinanie bonsai jest najczęściej wykonywanym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pozwala na utrzymanie i korygowanie kształtu drzewka. Poszczególne pędy należy przycinać przez cały okres wegetacyjny. Bez tego zabiegu pędy rosną głównie na długość, nie posiadają odrostów bocznych i rodzą niewiele liści. Forma drzewka ulega zniekształceniu i może przybrać przy całkowitym zaniedbaniu formę krzewiastą. Poprzez przycinanie pobudza się drzewko do rozrostu.Pędy boczne wyrastają tuż ponad miejscem cięcia. Dzięki cięciu, gałązki drzewka zagęszczają się a co rodzą więcej liści. Aby drzewko rosło musi być odpowiednio nawadniane i nawożone. Poszczególne pędy przycina się przy pomocy nożyc lub uszczykując palcami w przypadku roślin młodszych. Drzewka iglaste najlepiej formować przy pomocy rąk gdyż przycinanie nożyczkami może powodować brązowienie końcówek pędów i ich zasychanie. Do przycinania używa się dobrej jakości ostrych nożyc. Przy przycinaniu należy zwrócić szczególną uwagę na długość pozostawionych pędów gdyż można uzyskać efekt niezamierzony, a korona może stracić kształt. W przypadku iglastych roślin najlepiej sprawdzają się paznokcie, ponieważ młode świece można bardzo łatwo usunąć. Jeśli posiadamy gatunek liściastego bonsai, wtedy lepiej zastosować narzędzia. Trzeba uważać, które pędy usuwamy, ponieważ możemy je za bardzo skrócić.

 

Najlepiej samemu próbować modyfikować swoje drzewko, ponieważ dzięki takim czynnościom zyskamy potrzebne nam doświadczenie i za każdym razem efekty będą coraz lepsze. Lepiej jest bowiem usunąć o jedną gałązkę za dużo niż nie przycinać rośliny w ogóle, w wyniku czego straci swój unikalny kształt . Najlepiej zaczynać od małych cięć korygujących. Lepiej zrobić małe cięcie niż pozostawić drzewko aby samo rosło. Drzewko zepsuć nie można ale można się doczekać zamiast eleganckiego bonsai przerośniętej rośliny o brzydkich wydłużonych pędach ze sporadycznymi przerośniętymi liśćmi na gałązkach. Jeśli bonsai dość radykalnie się przytnie może ono zacząć gwałtowniej rosnąć . Zanim rozpocznie się przycinanie warto przyjrzeć się jak układają się listki na pędzie i starać się ciąć pod skosem Cięcie na ukos ma zminimalizować ryzyko infekcji.

 

Gdzie ciąć ?

 

Pozwalamy młodemu pędowi urosnąć zaledwie na dwa, trzy centymetry. Następnie w miejscu przewidzianego przez nas cięcia ,odmierzamy 2-3 mm od pączków listków lub parą już rozwiniętych listków i skośnie ucinamy pęd. Zostawiając 2-3 mm pędu pobudzamy rozwinięcie się uśpionych zalążków nowych odrostów. Zwróćmy uwagę aby nie ucinać pędu za daleko gdyż spowoduje to powstanie nieestetycznego kikuta który zaschnie , a roślina niepotrzebnie straci energię na jego ratowanie. Uważać należy przy tym aby nie uszkodzić kory drzewka. Po przycięciu roślina powinna przez pewien czas odpocząć aby się zregenerować. Jeśli nasze bonsai szybko rośnie można je od czasu do czasu podskubać czyli zredukować wierzchołki wzrostu na końcach pędów. Pamiętajmy, aby drzewka nie przycinać w okresie aklimatyzacji czy po zakupie czy po przeniesieniu w nowe miejsce. Pamiętaj aby przeczytać dokładny opis wymagań cięcia i formowania danego gatunku który chcesz przyciąć i stosuj się do zaleceń i przeciwwskazań. Koniecznie sprawdź informacje z kilku źródeł.

Jak przycinać i kształtować koronę drzewka bonsai ?

 

 

Drzewka bonsai zawdzięczają swój charakterystyczny kształt specjalnym działaniom, które dotyczą między innymi właściwego przycinania pędów oraz gałązek. Jeżeli nie przecinałoby się ich wówczas zamiast ładnego drzewka uzyskalibyśmy krzaczek o bliżej nieokreślonym kształcie. Zatem przez całe życie danej rośliny należy dbać o to, aby usuwać niepotrzebne pędy i formować je według swoich oczekiwań. Wtedy roślina wypuści bardzo wiele nowych listków i pędów i ładnie się rozrośnie.Aby drzewko było w całości ładnie uformowane staramy się spojrzeć na nie całościowo jak na rzeźbę.

 

Aby stworzyć jego trójwymiarowość spójrzmy z góry na kształt korony , na pień i główne konary. Drzewko musi być tak kształtowane by z każdej strony wyglądało okazale. Cięcie wykonujmy całościowo myśląc o całości i trójwymiarowości formy. Starajmy się wybrać charakterystyczny kształt wybranego przez nas stylu Drzewka Bonsai i po zgłębieniu wiedzy , kolejnych zdjęć , starajmy się twórczo naśladować ten styl. Tnijmy pędy tak aby tworzyć z kolejnych poziomów gałęzi tzw. chmurki ,wyraźnie odznaczające się linią poziomą lecz zachodzące na siebie patrząc z góry. W zależności od przyjętej przez nas konwencji stylowej, modyfikujemy nasze bonsai także przy pomocy drutów, dzięki czemu będzie można uzyskać naprawdę ciekawe efekty wizualne. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z miniaturowymi drzewkami, wtedy najlepiej wybrać dla siebie takie, które będzie od razu dobrze rozgałęzione i zadbane, ponieważ dla nowicjusza przycinanie gałązek może być dość trudne. Na początek starajmy się odtworzyć kształt który kupiliśmy,a z czasem w miarę zdobytego doświadczenia dojdziemy do perfekcji. Bonsai to wiecznie dzieło sztuki nieskończone , które ma zdolność odtwarzania się i prawie każdy nasz błąd jest odwracalny ,kwestia tylko czasu i cierpliwości.