style bonsai

Styl Moyogi

 

Styl Moyogi należy do najczęściej spotykanych form drzewek w naszych mieszkaniach. Najczęściej powstają jako kompozycje z sosen, jałowców oraz z drzew liściastych. Pień drzewka formowanego w tym stylu jest naprzemiennie wygięty na całej swej długości w lewo – prawo. Na grzbiecie każdego przegięcia wyrastają gałęzie które są ustawione w ten sposób że jedne są skierowane na prawo, drugie na lewo, trzecie do tyłu, czwarte na lewo i tak dalej. Wierzchołek powinien leżeć w środkowej części nasady pnia na jego przedłużeniu.

 

 

 

 

Styl Chokkan

 

Styl prosty. Jest to podstawowy styl formalny. Drzewko w takim stylu jest proste, mocne i tworzy symetryczną piramidę. Najtrudniejsze do utrzymania są dobre i właściwe proporcję pnia. Odpowiednie docięcie gałęzi bocznych wymaga chirurgicznej precyzji. Pomimo że ten styl wymaga bardzo wielu zabiegów to równie ciężko uzyskuje się zadawalający efekt.

 

 

 

 

 

Styl Fukinagashi

 

Styl drzewka wygiętego przez wiatr. W stylu tym najbardziej charakterystycznym elementem jest kształt który imituje roślinę na wietrze. Ten styl posiada dwie odmiany ponieważ w jednej wygląda on jak drzewo rosnące w górach które jest kształtowane poprzez mocny wiatr halny. Takie drzewo jest bardzo mocno i stale wygięte zarówno gałęzie jak i pień. Drugą odmianą jest drzewo które jest tylko czasowo poddawane wietrznemu kształtowaniu dlatego ma tylko ukierunkowane gałęzie. Ten styl jest bardzo barwny i wymowny. Wymaga on od twórcy bardzo dobrych i wysokiej jakości umiejętności manualnych. Ważne jest aby wszystkie gałęzie jak i pień były wygięte w jedną stronę.

 

 

 

 

Styl Kengai

 

Styl kaskadowy. Wzorcem dla tego stylu były drzewka rosnące w naturze na występach skalnych o pniu zwisającym. Pień drzewka formowany w tym stylu ma wijący się pień który z wyglądu przypomina pień drzewa uginający się pod naporem własnego ciężaru. Składa się z dowolnej liczby gałęzi ale wierzchołek drzewka znajduje się zawsze poniżej dna pojemnika w którym rośnie a jego pojemnik jest głębszy niż te w których rosną drzewka formowane w innych stylach. Najlepsze rośliny do wykorzystania w tym stylu to sosny, jałowce.

 

 

 

 

 

 

Styl Shakan

 

Drzewko prostym pniu ale pochylonym w prawo lub lewo. Najlepiej nadają się do tego typu formowania sosny oraz azalie. Styl ten występuje w trzech odmianach a mianowicie drzewko lekko pochylone, drzewko średnio pochylone oraz drzewko mocno pochylone. Odpowiednie wyważenie całej kompozycji uzyskuje się poprzez odpowiednie uformowanie gałęzi które zwisają dość nisko lub kieruje się wierzchołek drzewka w przeciwną stronę niż pień drzewka

 

 

 

 

Styl Bunjin

 

 

Styl dowolny, inaczej znany jako literacki. Całe drzewko jest w dowolnej formie nie objętej jakimikolwiek normami. Ta forma drzewka bonsai występuje wyłącznie w przypadku pojedynczego drzewka. Ta abstrakcyjna forma ma ukazywać artystyczną duszę twórcy.Najbardziej charakterystyczną cechą dla tego stylu są gałązki które zaczynają się dopiero na wysokości drzewka. Gałązki powinny być rzadko rozmieszczone a pień zgrabnie powyginany. Jest to luźny styl w którym można wykorzystać posiadaną fantazję.

 

 

 

 

 

Styl Hokidachi

 

Styl miotkasty– imituje starodawną miotłę. Najbardziej charakterystyczny jest tutaj prosty pień i wachlarz jaki tworzą poszczególne gałęzie. W ten sposób twórca musi ukształtować idealną kopułę. Do takiego formowania wybiera się drzewka które posiadają więcej niż jeden pień. Na im więcej części rozrasta się pień tym łatwiej jest uzyskać dobrej jakości efekty. Na taki rodzaj formowania w doskonały sposób nadają się drzewka liściaste. Ponieważ drzewka iglaste nie są w stanie oddać w pełni walorów tego stylu a wielokrotnie nie nadają się na formowanie go ponieważ nie posiadają aż tak wielu gałęzi.

 

 

 

 

 

Styl Ikadabuki

 

Styl trawy – las bonsai, styl ten ma na celu zobrazowanie lasu bonsai. Aby móc uzyskać taki efekt musimy doprowadzić do tego by z jednego pnia wyrastało mnóstwo drobniejszych pni. Takie rozgałęzienie bardzo ciężko jest uzyskać, jednak cały główny pień pozostaje pod ziemią, aby można było dostrzec tylko tą właściwą formę. Bardzo charakterystyczne są tutaj również gałęzie które są obcięte pionowo w górę tworząc interesujące złudzenie wielu drzew. Fragment lasu tworzą drzewka jednego gatunku.

 

 

 

 

 

Styl Ishizuke

 

Styl skalny. Drzewko rosnące i formowane na powierzchni skały. Bonsai może rosnąć w naturalnych lub sztucznych otworach skalnych lub oplatać korzeniami skałę. Naśladuje on naturalny krajobraz górski. Przy kompozycji tego typu bonsai można używać dowolnej liczby drzewek w różnych gatunkach jednakże najładniej wygląda jedno drzewko. Jeśli kompozycja składa się z kilku gatunków drzew to w górnej jej części powinny rosnąć drzewa iglaste a w dolnej drzewa liściaste.

 

 

 

 

 

 

Styl Saikei

 

Styl Seikei to inaczej „żyjący krajobraz” czyli jest to kompozycja składająca się z kilku elementów przedstawiających krajobraz w miniaturze. W tej kompozycji wykorzystuje się wszelkie materiały dostępne w naturze takie jak na przykład drzewka, mchy, trawy, skały, piaski. Można wybrać ciekawe fragmenty skał i umieścić je w naczyniu. Potem można posadzić drzewka a wokół pni umieścić rośliny które będą zadarniać podłoże. Można posadzić na przykład wrzosy które będą przypominały drzewa. Jest to kompozycja która po jakimś czasie naturalnie zamiera.