światło i powietrze

Bonsai potrzebuje określonej ilości światła, aby mogła zachodzić reakcja fotosyntezy i tworzenie się wszelkich niezbędnych składników odżywczych do budowy tkanek. Jeśli zacienienie będzie większe niż wymaga tego gatunek twojego bonsai to liście zaczną się nieproporcjonalnie do drzewka powiększać ,aby pozyskać jak najwięcej światła. Równocześnie będą się zwiększać odległości od kolejnych liści. Tym sposobem roślina będzie starała wyciągać się w kierunku światła. Przy prawidłowym naświetleniu liście będą mniejsze ,pędy dużo krótsze , a odległości między liśćmi będą zaś niewielkie. Przy zbyt mocnym nasłonecznieniu drzewko zacznie wypuszczać liście jak najbliżej pnia ,tak aby młode listki były ocienione przez stare liście. Obserwujmy swoje bonsai i reagujmy natychmiast przy pierwszych symptomach złego ustawienia drzewka względem oświetlenia. To właśnie światło ,a ściślej długość dnia reguluje wszystkie funkcje drzewka bonsai takich jak rozwijanie się pąków, kwitnienie ,opadanie liści. Pamiętajmy że każdy gatunek ma ściśle określone potrzeby świetle , postarajmy się dowiedzieć w jakich warunkach żyją osobniki naszego gatunku drzewka w jego naturalnym środowisku.

Zwróćmy uwagę czy drzewko jest narażone w okresie letnim na zbyt mocne promienie słoneczne w oknach skierowanych na południe. Takie intensywne nasłonecznienie , wzmocnione przez szybę poparzy boleśnie naszą roślinkę. Listki zaczną natychmiast więdnąć ,zasychać lub nawet brązowieć czy czarnieć. Pamiętajmy o dostatecznym nawadnianiu drzewka przy upałach , woda przez parowanie ochładza drzwko, lecz musi mieć jej pod dostatkiem. W upały podlejmy je nawet do trzech razy w ciągu dnia , lecz nie bezpośrednio na liście! Krople wody działają jak soczewki i parzą roślinę w bardzo szybkim tempie. Dobrym sposobem jest zadbanie o zakrycie podłoża w doniczce przed zbyt szybkim parowaniem jest warstwa żwirku,drobnych kamyczków ,a najlepiej mchu. Dodatkowa warstwa stanowi membranę kumulującą i hamującą parowanie.

 

Czym doświetlić drzewko bonsai?

 

Postarajmy się podczas zakupu wybrać taki gatunek drzewka, który odpowiada ilości naturalnego światła w Państwa pomieszczeniu, żeby zapewnić mu optymalne warunki do życia. Kompromisem jest sztuczne doświetlanie takiego drzewka. Najczęściej doświetlamy rośliny w okresie zimowym kiedy mamy bardzo słabe i krótkie naturalne naświetlanie lub gdy bonsai stoi w zbyt zacienionym miejscu. Doświetlać drzewko możemy za pomocą żarówki florystycznej. Można ją zakupić w dobrych sklepach zoologicznych. Taka żarówka ma właściwe parametry rozpraszające światło i jest najlepsza pod tym względem dla wszystkich gatunków bonsai. Jej wada to duży pobór prądu i wysoka emisja ciepła co powoduje wymóg umiejscowienia jej w znacznej odległości od rośliny. Najlepszym rozwiązaniem jest żarówka energooszczędna. Ma same zalety, jest oszczędna ,ma rozproszone światło i nie emituje ciepła. Przy tej żarówce zachowajmy przynajmniej dystans od liści 40 cm i użyjmy jednocześnie kilku żarówek o mocy 60W. Drzewko doświetlamy około 7 do 10 godzin dziennie , nie dłużej. Pozostawienie ciągłego naświetlenia powoduje zaburzenie dziennego cyklu dnia rośliny. Należy dosyć często sprawdzać wilgotność podłoża. W takich sztucznych warunkach roślina będzie bardziej parowała równocześnie potrzebowała częstszego podlewania czy nawilżania. Gatunków bonsai które przechodzą okres zimowania , wystawiamy do chłodnego pomieszczenia w temperaturze poniżej 13 stopni. Zwróćmy uwagę aby miały zapewnione warunki do życia. Bardzo ważne jest aby zapewnić drzewku dobre nasłonecznienie. Postawmy ją blisko okna ,uważając by nie stała w przeciągu czy mrozie. Przeciągi czy podmuchy mroźnego powietrza wysuszają roślinę. Zapewnijmy jej dostateczną ilość wody , nie zapomnijmy że w tym okresie roślinka żyje, jest uśpiona a jej podstawowe funkcje życiowe uzależnione są od uwagi właściciela.

 

Powietrze i przewietrzanie

 

Słaby obieg powietrza wokół liści i korzeni drzewka sprawia że słabo rośnie i często zapada na choroby. Stanowi również łatwy łup dla grzybów i pasożytów . Uprawianie drzewek bonsai w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem, blisko kominka lub piecyka emitującego bardzo gorące powietrze w kierunku rośliny wpływa bardzo negatywnie na kondycje rośliny. To samo dotyczy dymu z papierosów czy kurzu, który bonsai znosi równie nie dobrze. Efektem prawie natychmiastowym jest zasychanie liści wewnątrz korony drzewa,oraz atak szkodników i destrukcja drzewka przez pleśń i glony. Aby zapewnić idealną cyrkulacje powietrza wokół drzewka bonsai należny je ustawić na wysokości około 100 cm. Zapewni to optymalne krążenie powietrza wokół wszystkich części drzewa. W warunkach domowych ustawiając drzewko poniżej tego pułapu narażamy roślinę na niższą temperaturę i kurz, z kolei na wyższej wysokości drzewko narażone jest na wysoką temperaturę i suche powietrze. Pamiętajmy że odpowiednia cyrkulacja powietrza to nie przeciąg ! Przy przeciągu, nagłym przepływem zimnego powietrza, reakcja rośliny jest natychmiastowa! Fikusy natychmiast zrzucają liście innym na końcach lub w całości szarzeją lub czarnieją liście. Doniczka schładzając się doprowadza do zaprzestania rozwoju systemu korzeniowego i braku pobierania z podłoża składników odżywczych.

 

Powietrze w podłożu

 

Największym wrogiem bonsai jest zalegająca woda w doniczce czyli brak powietrza dla systemu korzeniowego. Może to być spowodowane zbyt mocnym podlewaniem lub brakiem drenażu. Aby korzenie prawidłowo funkcjonowały również muszą oddychać. Tlen w systemie korzeniowym pomaga żyć mikroorganizmom ,które biorą udział w rozkładzie cząstek organicznych niezbędnych dla życia roślin. Zbite i mało przewiewne podłoże nie dopuszcza powietrza do korzeni ,mikroorganizmy giną , a rozwijają się bakterie beztlenowe, które zatruwają drzewko. Dlatego do uprawy bonsai stosujemy przepuszczalne ,lekkie mieszanki .Kiedy podlewamy roślinę woda nie powinna zbyt długo utrzymywać się w doniczce,lecz szybko wsiąkać i po około minucie resztki wody nie wchłonięte powinny wypłynąć przez otwory w dnie doniczki. Dobre , długo utrzymujące swe właściwości podłoże składa się z dwóch składników humusu (składników organicznych) i piasku. Składniki organiczne czyli kompostowane liście,torf czy kora , wchłaniają wodę i długo ją utrzymują. Luźną i przepuszczalną strukturę podłoża zapewnia dodanie do części organicznej gruboziarnistego piasku lub drobnego żwirku 2-5mm najlepiej rzecznego. Nigdy nie dodawajcie piasku budowlanego który może być zanieczyszczony , najlepsze są kruszywa stosowane w akwarystyce. Nie stosujcie piasku z plaż nadmorskich zawierają sól ,oleje i inne zanieczyszczenia. Właściwości podłoży można poprawić stosując perlit,wertikulit czy keramzyt. Chłoną one wodę ,jednocześnie poprawiając przepuszczalność podłoża.