urlop

 

Bliża się czas urlopu, wyjazdu na wakacje. Planujesz co najmniej kilkudniowy wypoczynek daleko poza domem. Zaczynasz zastanawiać się czy Twoje drzewko poradzi sobie samo podczas Twojej nieobecności. Warto zastanowić się jakie działania należy wykonać aby zabezpieczyć bonsai trudny okres bez obecności właściciela.

 

PRZECHOWYWALNIA DRZEWEK

Wiele firm zajmujących się przechowywanie drzewek oferuje też usługi polegające na opiece nad nim. Opłata za to jest niewielka, pod warunkiem że posiadasz całej kolekcji. W takim przypadku możemy mieć pewność,że naszymi drzewkami zajmują sie ludzie posiadający wiedzę i doświadczenie w pielęgnacji tych roślin którzy ponadto mogą wykryć ich choroby i szkodniki i skutecznie je wyleczyć.

 

 

RODZINA, PRZYJACIELE, SASIAD

Przyjaciele lub sąsiedzi mogą przez jakiś okres podlewać nasze rośliny, a wielu z nich będzie się czuło zachwyconych tym faktem. Ale jeśli nie są oni entuzjastami bonsai, trzeba im dokładnie wytłumaczyć zasady podlewania. Najlepiej zapisać na kartce ile dokładnie wody potrzebuje konkretny gatunek. nadmierne podlewanie nie jest problemem w lecie, gdyż woda szybko wyparowuje z podłoża.

 

 

PROSTY SYSTEM NAWADNAJĄCY

Jeśli nie możemy nikogo poprosić o przysługę spróbujmy zastosować różnego rodzaju podlewanie kapilarne. Odpowiednie systemy są dostępne w sklepach ogrodniczych. Najczęściej są to specjalne maty , które wycinamy na kształt doniczki i układamy w jej środku, długie paski wypuszczamy zaś przez otwory drenacyjne. Ostrożnie wyjmujemy drzewka z doniczek i umieszczamy je z powrotem na macie. Teraz ustawiamy doniczkę na klockach, a końce pasków maty zanurzamy w naczyniu z wodą. Będą one działać jak knoty , podciągając wodę do korzeni. Nie zapewni to oczywiście optymalnego podlewania ,ale dostarcza wodę do póki będzie się znajdować w zbiorniku.

 

 

POWRÓT DO NATURY

Jeśli nie możemy skorzystać z żadnej wymienionej metody, zakopujemy doniczkę z drzewkiem w ziemi w najbardziej zacienionym miejscu ogrodu. Doniczka musi znajdować się poniżej poziomu gruntu. Następnie podlewamy bardzo obficie calą powierzchnię gruntu naokoło drzewka i rozkładamy folię w celu zatrzymania wilgoci. Teoretycznie takie rozwiązanie utrzyma drzewko w dobrym stanie nawet przez kilka tygodni. Jedyne niebezpieczeństwo to promienie słoneczne padające przez folięktóre mogą szybko podgrzać i osuszyć podłoże.